Är gummibjörnar, gelépersikor och nappar det första du plockar på dig till lördagsgodiset? Då ska du kanske läsa något annat.

För du vet säkert att dessa och många andra godissorter innehåller gelatin, OCH du vet nog att gelatin kommer från djurfett och -ben.

MEN: Har du någonsin sett hur det faktiskt ser ut när gelatin tillverkas?

Här har den belgiska filmmakaren Alicia Kneepkens gjort en bakochfram-film om hur ditt gelégodis tillverkas – från den färdiga gelénallen tillbaka till den levande grisen:

Fortfarande godissugen? Oroa dig inte! Nu för tiden finns det flera alternativ till gelatin. Agar (även känt som agar-agar) är ett ämne som utvinns från alger, och som har samma funktion som gelatin. I dag är veganskt gelégodis inte svårt att hitta – det här godiset finns till exempel på Ica:

 

Av Mikaela Alex från MåBra 

Läs även

Nyttigt julgodis med nötter och dadlar

Vegansk, krämig chokladpudding på fem ingredienser

Gör succé med Leila Lindholms Rocky Road – få receptet här!

Se mer inspirerande innehåll från oss på Femina: