Från mögligt renoveringsobjekt till ett juligt drömhus – se förvandlingen!

  • AvAnna Malmhagen
  • FotografPernilla Wästberg
”More is more” är ett motto som Kristina lever upp till, speciellt i juletid. Ju mer pynt – desto mysigare stämning. Huset i Höllviken förvandlas till ett färgsprakande julparadis med glitter, kulörta kulor, nötknäppare och stämningsfulla ljusslingor.
✓ Huset var mögligt och fallfärdigt.
✓ Se bilderna inifrån – efter renoveringen!
✓ Auktionsfynden som sätter stilen.
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto

Strax utanför Höllviken i sydvästra Skåne, intill en landsväg, bor Kristina och hennes sambo Mattias i ett klassiskt rött tegelhus med vita spröjsade fönster. Här har de bott sedan 2011. När de var på visning hade huset stått tomt en tid – golven var täckta av torra höstlöv och mögel hade satt sina spår på väggar och golv. Trots att många intressenter var på plats fick Kristina och Mattias huset utan budgivning. Skicket avskräckte andra, men för dem var det ett drömprojekt.

jul inredning inspiration
Kristinas bjuder in oss för en julig rundtur!Foto: Pernilla Wästberg
jul inredning inspiration
Huset från 1906 har tidigare huserat både byns polis och barnmorska.Foto: Pernilla Wästberg

Vill du läsa hela artikeln?

Starta din prenumeration av Femina Plus redan i dag – just nu bara 29 kr i månaden

  • Tillsvidareprenumeration utan bindningstid (säg upp enkelt när du vill)
  • Läs alla artiklar på femina.se helt fritt utan begränsningar
  • Tillgång till helt unikt innehåll och djupgående intervjuer, bara för dig som Plus-prenumerant

Genom köp av Plus prenumeration kommer ett konto skapas till dig. Dina uppgifter hanteras tryggt enligt Aller Medias personuppgiftspolicy. Själva kontot kostar ingenting.

Redan prenumerant?
Logga in på ditt konto här