Kenneth Gysing betygsätter: Så bra är Nina Wähäs nya roman

Feminas Kenneth Gysing är tillbaka med månadens boktips. Nina Wähä har släppt en bok om hennes pappas bankrån och Isabella Nilsson har skrivit en bok för ensamma själar.
✓ Betyg – så bra är månadens boknyheter.
✓ Månadens tre pockettips.
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto

”Jag skriver de böcker jag har lust att läsa”, skriver Nina Wähä i början av nya romanen Major Virvelvind där hon kämpar med en roman och samtidigt för anteckningar över ett projekt där hon vill veta mer om ett bankrån som hennes pappa en gång var inblandad i.

Av den tilltänkta romanen blir ingenting, däremot växer anteckningarna om pappan till det som nu har blivit en roman.

Pappan kom som flykting från Bulgarien till Sverige på sextiotalet, tillsammans med två bulgariska vänner rånade de en bank, åkte fast och hamnade i fängelse. Därefter ­kommer Nina till (mamman finländska, gästarbetare), pappan lämnar mamma och barn strax därpå, får en ny familj. Pappan dör när Nina är 24, de har knappt någon kontakt i livet.

Vill du läsa hela artikeln?

Starta din prenumeration av Femina Plus redan i dag – just nu bara 29 kr i månaden

  • Tillsvidareprenumeration utan bindningstid (säg upp enkelt när du vill)
  • Läs alla artiklar på femina.se helt fritt utan begränsningar
  • Tillgång till helt unikt innehåll och djupgående intervjuer, bara för dig som Plus-prenumerant

Genom köp av Plus prenumeration kommer ett konto skapas till dig. Dina uppgifter hanteras tryggt enligt Aller Medias personuppgiftspolicy. Själva kontot kostar ingenting.

Redan prenumerant?
Logga in på ditt konto här