Folkdräkten tillbaka – därför är den hetare än någonsin
Nu har de klassiska folkdräkterna fått ett uppsving bland unga, som visar upp sina folkdräkter på sociala medier.
– Jag känner mig stolt, glad och vacker, säger Tiina Mustonen Eriksson till SVT.
I Norge har det länge varit en självklarhet att även unga människor bär folkdräkt med stolthet, inte minst på nationaldagen 17 maj. Här i Sverige har folkdräkten länge setts som något som hör de äldre generationerna till, och inte varit något som de flesta unga vill bära i högtidssammanhang.
Det här är något som nu håller på att förändras – på sociala medier-appen Tiktok har det nämligen blivit riktigt trendigt med folkdräkt just bland yngre. I samband med midsommar var det många som visade upp sina folkdräkter och hur de stylade dem till midsommarfirandet.
Allra mest etablerad är folkdräkten i Dalarna, och där har den också varit populär längst. SVT Dalarna skriver att både butiksägare och hembygdsföreningar märkt samma sak, att allt fler är intresserade av folkdräkten.
– Jag tycker det är ganska många unga som är intresserade av att hyra eller köpa. Kanske att miljöaspekten spelar in, det är ett plagg som kan användas i generationer och vid många olika tillfällen, säger Hanna Fridén, ägare av en hemslöjdsbutik i Mora.
@idapilups Glad midsommar 🥰🌸 folkdräkt
♬ original sound - Leah Olsson
Norrmännen satte trenden
Tiina Mustonen Eriksson, som gärna lånar sin mammas Västerbottensdräkt och är på jakt efter en egen, säger till SVT Nyheter att hon märkt att folkdräkter blivit allt trendigare på Tiktok.
@svtnyheter I Norge är folkdräkten något som man gärna visar upp vid olika högtider. Nu vill många svenskar också damma av en gammal släktklenod eller hitta en begagnad på nätet. Tiina Mustonen Eriksson är på jakt efter en Västerbottensdräkt. #svtnyheter #svt #nyheter #fyp #midsommar
♬ originalljud - SVT Nyheter - SVT Nyheter
– Jag tror att det är ett större intresse och har blivit det nu på senare år. Jag tror att det kommer från Norge, där de visar upp sina folkdräkter, och att många svenskar då känt att vi vill också kunna vara med på det, säger hon.
Feminas modechef Jenny Fredriksson ser det ökade intresset för folkdräkter som en indikation på att man längtar bort från fast fashion.
– Jag kan spekulera att det finns en längtan till plagg som har en historia och är så långt bort från snabba trender som man kan tänka sig.