I årets H&M:s Conscious Exclusive-kollektion för hösten och vintern står dramatiska silhuetter, mjuka former och glamourösa volanger i rampljuset. Kollektionens nyckelplagg är en gul off-the-shoulder klänning med volanger och blomprint, en svart klänning i taftliknande material med stora puffärmar och en skogsgrön cocktaildress med assymmetrisk puffärm.

Inspirationen till höstens Conscious exclusive-kollektion har hämtats från saker som omger oss och H&M:s kreativa team ska ha frågat sig själva:
Kan vi klä oss i sopor?
Svaret är att ja, såklart! Hela kollektionen består av kläder, skor och accessoarer som är gjorda i material som annars skulle ha slängts.
– Vi ville verkligen vara banbrytande för A/W20 – att tänja på gränserna av kreativitet och hållbart mode – genom att fokusera på avfall. Ett resultat är att alla delar i denna kollektion är tillverkade av helt otroliga material som är producerade av avfall. Att arbeta med den här typen av transformation och ha möjligheten att kommunicera med våra kunder genom skönhet, så hoppas vi att avfall kan bli en del av framtidens hållbara mode, säger Ann-Sofie Johansson, creative advisor på H&M.

Kollektionen beskrivs som en inkubator för helt nya material som kommer att användas i H&M:s kollektioner framöver. Med hjälp av nya återvinningsmetoder och innovationer inom reuse har man kunnat ta tillvara på textilier och material som annars hade slängts.

Textilier har med nya metoder transformerats till högkvalitativ polyester och i årets H&M Conscious AW20 lanseras två helt nya typer av textilier.Det ena är Hemp Biofibre som är tillverkat av växtavfall från oljeväxten hampa. Det andra är Naia™ Renew som är en cellulosafiber som är framtagen med hjälp av återvunnet material. Kollektionen innehåller även tyger som tillverkats av PET-flaskor, mattfibrer och plastavfall från plastindustrin.
Kollektionen lanseras den 1 december och här (reklamlänk från Adtraction) kan du köpa den.
H&M Conscious Exclusive AW20 – spana in kollektionen här!

Örhängen i återvunnen zink och plast.

Klänning i återvunnen polyester.

T-shirt i återvunnen bomull och tencel modal.

Topp med puffärm i en blandning av silke och Naia™ Renew.

Kostymbyxa i Naia™ Renew och silke.

Volangtopp i återvunnen polyester.

Halsband med tygros i återvunnen zink och polyester.

Örhängen i återvunnen zink och mässing.

Skor i vegea (syntetiskt läder gjort av avfall från vintillverkning) och återvunnen polyester.

Skjorta med blomprint i Naia™ Renew.

Gula byxor med blomprint i återvunnen polyester.

Klänning med blomprint i tencel och nylon.

Örhängen i återvunnen zink.

Svart klänning i återvunnen polyester.

Klänning i återvunnen polyester.

Halsband i återvunnen zink.

Svart topp i en blandning av återvunna material.

Örhängen i återvunnen mässing och stål.

Kort jacka i Naia reneiw och silke.

Stövlar i vegea och återvunnen polyester.

Svarta solglasögon i plast.

Grön långklänning i återvunnen polyester.

Halsband i återvunnen zink och mässing.

Grön assymmetrisk klänning i återvunnen polyester.

Skosmycke i återvunnen zink och mässing.

Blazer i en blandning av återvunna material bland annat den nya Hemp biofibre.

Blus med blomprint i tencel och nylon.

Klänning med puffärm i återvunnen polyester.

Halsband med en hängande ros i återvunnen zink och mässing.
H&M Conscious Exclusive lanseras online på hm.com (reklamlänk från Adtraction)den 1 december.