H&M släpper nytt designsamarbete – plaggen vi tror säljer slut
- AvSara Löf Nyqvist
- Fotografh&m
Modekedjan H&M har genom åren samarbetat med flera av modevärldens mest inflytelserika designerns – från Karl Lagerfeld och Stella McCartney till Mugler och Paco Rabanne. Nu är det dags för nästa stora modesamarbete, som den här gången landade med den belgiske designern Glenn Martens – känd för sin nyskapande och lekfulla design där lyx och avslappnad möts på mitten.
Glenn Marten startade sin modekarriär som juniordesigner på Jean Paul Gaultier och i dag leder han det kreativa arbetet på både Maison Margiela och Diesel. Och nu lanseras alltså hans första samarbete med H&M.
– Jag ser kollektionen som en stor familj av plagg. De har alla olika personligheter vid olika tillfällen — formella, informella, högljudda, tysta, regelbrytande, klassiska — och kan stylas och tolkas på olika sätt. Precis som människor är de sig själva, men de förändras och växer också och känner sig olika varje dag, säger Glenn Martens i ett pressmeddelande.
En kollektion utifrån H&M:s bästsäljare
Kollektionen, som lanseras den 30 oktober 2025, förvandlar bästsäljare från H&M:s arkiv till designplagg med en blinkning till det brittiska kungahuset.
– Eftersom kollektionen har en slags brittiskhet, kände jag att det skulle vara roligt att ge en excentrisk twist på den typ av aristokratiskt eller kungligt porträtt som man skulle se på 1800-talet. Viben hos den brittiska kungafamiljen är legendarisk, det är nästan som en levande saga. Det tar dig verkligen in i en annan värld, och jag ville att kampanjen skulle existera parallellt med den världen, säger han om kampanjen H&M x Glenn Martens som rullar ut runt om i världen i dag.
9 plagg vi tror kommer sälja slut
Nedan listar vi plaggen vi tror kommer bli storsäljare ur kollektionen – plagg som kanske kommer dyka upp på andrahandsmarknaden, precis som tidigare designsamarbeten med H&M gjort!
– Älskar skjortan med styv krage. Och om jag hade haft mycket pengar hade jag köpt kavajen. Tror absolut det kommer bli bra andrahandsvärde. Det är ett distinkt designutryck som rimmar med Glenn Martins estetik, säger Feminas modechef Jenny Fredriksson.
Sara Löf Nyqvist, reporter på Femina
Sara Löf Nyqvist är journalist på Femina. Hon är utbildad journalist vid Uppsala universitet och har tidigare arbetat som modejournalist, redaktör på Aller media. Sara fördjupar sig ofta i längre intervjuporträtt, modereportage och trendspaningar. Och på ett privat plan älskar hon tv-serier, film och reality. Vill du tipsa Sara om något att skriva? Mejla på [email protected].
