Trendar: Se ''Femina Stylar'' Shoppingtips Tips på snygga skor Sno stilen från nyhetsmorgon Badmode Midsommarklänningar Tillbakablickar i modehistorien
trend

Omtvistade byxan som stjärnorna älskar – snygga retroklassikern

06 jul, 2025
FotografTT.
Hailey Bieber
Den har i alla år förknippats med Audrey Hepburn – och nu älskar våra samtida stjärnor också capribyxan.
Anne Hathaway och Hailey Bieber visar båda hur snyggt det går att bära den lite omtvistade stilen på ett modernt sätt.
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto
Annons
Fashion moments: Hailey BieberBrand logo
Fashion moments: Hailey Bieber

Under 50- och 60-talet var stjärnor som Audrey Hepburn och Marilyn Monroe ansiktet utåt för den korta och smala capribyxan – ett chict sätt att bära byxor om sommaren utan att drabbas av värmeslag.

Genom åren har capribyxan, som kan sluta någonstans från under knävecken till en bit ner på vaden, blivit ett minst sagt omtvistat plagg. Genom åren har den kallats både piratbyxa och trekvartsbyxa, och den korta längden har anklagats för att ge illusionen av korta ben – speciellt de pösigare trekvartsbyxorna har anklagats för att vara osmickrande.

Annons

Men nu är de smala och nätta capribyxorna tillbaka, och stjärnorna som bär dem kanaliserar sin inre Hepburn i hur de stylar plaggen på ett elegant och tidlöst sätt.

Stjärnorna som älskar retrobyxan

I samband med Met-galan i maj fotades skådespelaren Anne Hathaway i ett par svarta, smala capribyxor med sprund, som matchades med ett par nätta, glittriga klackar och en klassisk vit herrskjorta som var uppknuten i midjan. Bilderna på stjärnan blev en av galans mest hyllade looks, trots att det handlade om ett ombyte till efterfesten och var mer av en snygg vardagsstil än de mer extravaganta klänningarna som Met-galan förknippas med.

Annons

Nu har skönhetsmogulen och modellen Hailey Bieber också fotats i somriga capribyxor. Hennes modell är snäppet kortare än Hathaways, och slutar precis nedanför knäna. Bieber har valt ett par vita byxor med stora, svarta prickar, något hon parar med ett enkelt svart linne och nätta taxklackar i flipflop-modell.

Hailey Bieber
Hailey Bieber bär vita byxor med svarta prickar.MAPE / BACKGRID US / TT
Fashion moments: Anne HathawayBrand logo
Fashion moments: Anne Hathaway
Annons