Klassiska fåtöljen från IKEA – därför säljs den för 150 000 kronor
IKEA finns världen över. Så också deras möbler. De allra flesta svenskar har nog någon IKEA-möbel därhemma. Kanske en bokhylla i modellen Billy? Kanske en fåtölj ur serien Poäng?
IKEA har funnits i många år. Och numera är också deras gamla möbler klassiker. De må ha varit billiga, eller prisvärda kanske vi ska skriva..., då det begav sig. Men numera säljs mängder av IKEA-prylar för tusentals kronor på auktion. Vissa går till och med under klubban för mer än så: hundratusentals kronor!
Tror du oss inte? Låt oss då berätta historien om en alldeles särskild IKEA-fåtölj... Den 14 november 2021noterades ett nytt rekord hos Stadsauktion Sundsvall under Auctionets höstkvalitetsauktion. Ett rekord som hade med just en fåtölj från IKEA att göra. Där och då, en höst för fyra år sedan, klubbades möbeln Cavelli för 151 000 svenska kronor. Hisnande, minst sagt!
Historien bakom IKEA-fåtöljen Cavelli
Såhär beskrevs fåtöljen av IKEA då den först såg dagens ljus, i slutet av 1950-talet (närmare bestämt 1958):
”Här har en säker formgivare lagt sin hand vid den frimodiga konstruktionen. Cavelli är en mycket extrem fåtölj: varför inte våga ha 1963 års linjer redan 1959? Cavelli kommer bli uppmärksammad i ert hem – och beundrad. Man har en härlig känsla av lyx när man slår sig ner innanför dess mjukt famnande armstöd, sjunker djupt i den skumgummistoppade sitsen och låter nacken vila mot nackkudden, som liksom växer upp på en elegant hals”, skrev man i IKEA-katalogen.
Man berättade vidare att fåtöljen var byggd i rödbok och betsad i i teakfärg.
Men, varför är den så oerhört åtråvärd – och dyr – i dag? Jo! IKEA-fåtöljen Cavelli ska ha tillverkats i enkom fem exemplar. Den är med andra ord rejält ovanlig.
– Modellen är en milstolpe i IKEAs kollektion och eftersom den i princip varit omöjligt att hitta har den kommit att bli något av en helig graal hos designintresserade, sa Auctionets designexpert Andreas Siesing 2021, i ett pressmeddelande, som en kommentar till slutpriset.
Fåtöljen är designad av formgivaren Bengt Ruda. Också hans intåg hos möbelvaruhuset är historiskt. Han värvades nämligen från Nordiska Kompaniet, NK, i Stockholm till IKEA och det nystartade ritkontoret. Och det var då, i slutet av 1950-talet, som IKEA började designa möbler, istället för att bara sälja dem.
Bengt skapade, under årens lopp, flera oförglömliga IKEA-möbler, exempelvis den populära fåtöljen Cikada – varuhusets första stol i safaristil.