Populära IKEA-prylen från 90-talet rusar i pris – säljs på auktion för tusenlappar

Hade du lampan Prolog på 90-talet? Grattis, då kan du sälja den för flera tusen kronor!
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto

Musikal eller IKEA-möbel? Pernilla Wahlgren testar sina musikalkunskaper

Brand logo

Femina har, under det senaste året, berättat om flera gamla IKEA-möbler och prylar som just nu säljs dyrt på andrahandsmarknaden. Bland annat har vi skrivit om detta skåp och denna hylla. Alla Feminas artiklar om IKEA kan du läsa här.

Nu är det återigen en IKEA-pryl som rusar i pris på second hand-scenen. Det handlar om en lampa från 1990-talet. Lampan är en golvlampa som lanserades 1991 och som producerades fram till 1994. Lampan går under namnet Prolog och skapades av formgivaren Tord Björklund.

Tord Björklund var verksam vid IKEA från år 1980. Under årens lopp skapade han bland annat rullbordet Bogen, vitrinskåpet Skanör, hyllan Munk och soffan Borup. Just nu säljs lampan Prolog, men även vilstolen Skye (även den skapad av Björklund), riktigt dyrt. Och det är främst utomlands som sakerna säljer som smör.

I skrivande stund är lampan till salu för 562 dollar, det vill säga 5 100 kronor.

Därför är IKEA-lampan Prolog så populär

Men, varför är då denna lampa så poppis, just nu? Den internationella inredningssajten Homes and Gardens har en förklaring.

”Tord har en distinkt designstil och förmåga att kombinera praktiskhet och estetik i en minimalistisk, elegant möbel”, slår man fast.

Man fortsätter:

”Prolog är igenkännbar genom sin distinkt individuella form. Dess dramatiskt välvda ryggrad och kontrasterande material gör den till ett iögonfallande smycke som kommer att lysa upp alla utrymmen och stilar. Lampan, som faller under sfären av postmodern design, är urban i sin stil, vilket återspeglas av den kantiga metallstången och den asymmetriska skärmen. I kombination med det mid-century-inspirerade träet är den ett verkligt exempel på IKEA:s eklektiska designhistoria eftersom den erkänner företagets två mest ikoniska faser.”

I Sverige är dock lampan en smula billigare. 2024 såldes den för 1 000 kronor via Norrlands auktionsverk.

Johanna Lejon, reporter på Femina

Johanna Lejon är reporter och digital redaktör på Femina, där hon skriver kulturartiklar och personporträtt samt nostalgireportage, mode och skönhet. Hon har tidigare arbetat på bland annat ELLE och Svensk Damtidning. På Svensk Damtidning drev hon den populära bloggen Kungliga modebloggen, och genom hennes expertis på kungligt mode används hon fortfarande som expert vid stora kungliga händelser.