Trendar: Se ''Ekohemmet'' Spartips Din ekonomi Karriär Fonder & aktier för nybörjare Kvinnors ekonomi under skilsmässa

Sandra sparade 30 000 kronor på utemöblerna – så gör du riktigt bra fynd

17 jul, 2025
Fotografprivat
Sandra sparade 30 000 kronor på utemöblerna – så gör du riktigt bra fynd
Sandra Linder, 32, driver Instagramkontot Ekonomimamman. Här ger hon sina bästa tips på hur du gör riktigt bra fynd – året om!
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto
Annons
Den här aktiviteten kan du göra helt gratis i sommar!Brand logo
Den här aktiviteten kan du göra helt gratis i sommar!

Sandra Linder är 32 år gammal och har fem barn. På Instagram och Tiktok är hon mer känd som Ekonomimamman, och som namnet avslöjar är det just pengar som är hennes specialområde.

Till sina följare delar hon med sig av råd för att få ihop ekonomin under föräldraledigheten och hur du kan tjäna pengar genom att sälja barnens gamla kläder. Hon delar också öppet med sig om hur mycket familjens resor och utflykter kostar, och ger handfasta spartips.

Ett av hennes bästa råd för att spara tusentals kronor är att handla saker i fel säsong. Det innebär till exempel att titta efter badkläder på hösten, och juldekoration på våren.

Annons

– Skriv en lista så du vet vad du eller barnen behöver. Såklart kan man inte hitta allt, skor kan exempelvis vara svårt att köpa långt innan, säger Sandra.

Sandra Linder har fem barn, på bild syns hon tillsammans med de fyra döttrarna.Foto: Privat

Om du har is i magen och väntar ett tag med att göra dina inköp kan du hitta det du letar efter till ett riktigt bra pris.

– Jag försöker vänta tills slutrean kommer för då gör man oftast bäst fynd! Precis som du går in i butiken och kollar efter vårnyheter eller sommarnyheter, så blir det som säljs ut nytt för dig om du inte sett det förut.

Annons

De flesta butiker har återkommande reor efter varje säsong. Det gäller även större varuhus som Åhlens och NK där man kan fynda både kläder, heminredning och barnprylar.

Sandra Linder/Ekonomimamman

Ålder: 32 år

Bor: I Värmland.

Familj: Gift och har fem barn som är 3, 8, 11, 12 och 16

Gör: Jobbar på bank som bolånespecialist

Sparade 30 000 kronor på utemöbler

Förra året köpte Sandra och hennes familj ett litet torp. Köpet gick igenom före sommaren, men tillträde var inte förrän i september. De skulle alltså inte vara i stugan förrän nästa säsong, alltså den här sommaren.

Sandra började direkt kolla in vad de behövde, men valde att inte handla någonting.

– Istället för att köpa utemöbler och allt i juli när det fortfarande var högsäsong så avvaktade jag några veckor till slutrean kom. Då köpte jag allt vi behövde ha dit, berättar Sandra.

Genom att vänta med inköpen till torpet kunde Sandra spara massa pengar.Foto: Privat

På utförsäljning hittade hon en hel uppsättning utemöbler och sparade 30 000 kronor jämfört med originalpris. De betalade mindre för en hel uppsättning loungemöbler och flera extrastolar än vad bara bordet kostade nytt.

Annons

Hon fyndade också två parasoll som hon kikat på som nu såldes två för en, vilket alltså blev halva priset.

– Utemöbler är en sån sak som de alltid säljer ut i slutet av säsongen. Har man uthållighet och känner att man kan vänta lite och se vad som finns kan man spara extremt mycket pengar, säger Sandra.

Annons