Bästa ögonskuggan när du fyllt 50 – experternas knep
- AvAino Oxblod
- FotografTT.
Här delar stjärnornas makeup-artister med sig av sina bästa knep för att sminka ögonen – och tipsar om en palett som är perfekt efter 50.
– För kvinnor över 50 gillar jag produkter med en diskret lyster, säger makeup-artisten Rose-Marie Swift till Vogue.
Smink är ett underbart sätt att uttrycka sig och lyfta fram sitt mest expressiva jag i alla åldrar, men med åldern kan gamla sminksanningar behöva omprövas. Ålder och klimakteriet gör att huden förändras och både blir lösare, rynkigare och torrare, vilket kan göra att de gamla sminkrutinerna inte längre ser ut som de brukade.
Att lägga ögonskugga på mogna ögonlock kan vara lite knepigare och behöva en mer varsam hand än när man är ung, och den den tunna huden kring ögonen blir lätt torr.
När Vogue samlade flera välkända makeup-artister, som sminkat världskända profiler som Julia Louis-Dreyfus, Sarah Jessica Parker och Gillian Anderson var det ett tips som var genomgående – välj bort de helmatta och de glittriga ögonskuggorna, och välj i stället de med mjuk lyster.
– Den mest smickrande ögonskuggan för mogen hy är den som har en väldigt mjuk, subtil lyster. Skuggor som är för skimrande kan blir osmickrande. Skimmer och glitter på mogen hy kan belysa rynkor och torrhet, så undvik dem, tycker Fiona Stiles, som sminkat Seinfeld-ikonen Julia Louis-Dreyfous och skådespelaren Elizabeth Banks.
Rose-Marie Swift, som grundat sminkmärket RMS, håller helt med om detta. En mogen kvinna som släppt glittret på ögonen, men som för den sakens skull inte kör på torra, matta skuggor, är Martha Stewart.
– För kvinnor över 50 gillar jag produkter med en diskret lyster. Den där ljusreflekterande egenskapen gör att huden ser fuktig ut, och framförallt ungdomlig, säger hon till Vogue.
Ögonskuggan hyllas
Vilka färger ska du satsa på i en ögonskuggepalett då? Det beror givetvis på preferens, men Fiona Stiles tycker inte att den behöver innehålla en helt svart ögonskugga.
– Färger beror på personen. Du kan aldrig hamna fel med neutrala eller varma toner. Och generellt undviker jag svart skugga på mogna klienter, och väljer i stället en rik, mörk grå eller en varm, djup brun. Svart kan kännas dramatiskt och få ögonen att se mindre ut, säger Stiles.
En palett som hyllas är Dior Backstage Eyeshadow Palette, som finns i flera olika färgfamiljer.
– Diors ögonskuggor är ett väldigt bra val för mogen hy, eftersom deras lyxiga, finmalda formuleringar blandar sig sömlöst på huden och sitter bra på ögonlocken utan att framhäva fina linjer, säger sminkösen Lisa Aharon, som sminkar Gillian Anderson.
Aino Oxblod, reporter på Femina
Feminas vassa nöjesreporter Aino Oxblod har stenkoll på kändisvärlden, både då och nu. Efter att ha utbildat sig till journalist på Södertörns högskola och ha arbetat på Expressens nöjesredaktion som reporter och biträdande nöjeschef kom hon till Femina 2020, och möter sedan dess kändisarna både på röda mattan och i djupgående personporträtt. Aino har också ett stort skönhetsintresse, och skriver om det senaste inom smink, hudvård och skönhet.
