Hudläkaren varnar för hyllade produkten – välj det i stället
Hudläkaren Petra Verga Kan varnar för en populär produkt, som hon tycker att folk ska undvika att använda.
– Använd det som finns tillverkat och låt sniglarna vara, säger hudläkaren i Nyhetsmorgon.
Det är inte det lättaste att hänga med i trenderna och svängningarna inom hudvård – vilka produkter som anses vara bäst och göra mest nytta för huden varierar med tiden. Att hudvård är en miljardindustri är ingen hemlighet, och man kan lätt känna sig pressad att köpa nya produkter.
En omtalad produkt som många har börjat använda de senaste åren är snigelslem – en återfuktande produkt som är vanlig inom koreans hudvård. Men just det varnar hudläkaren Petra Verga Kan för i Nyhetsmorgon på TV4.
– Teorin skulle kunna funka, men effekten tror jag inte är bra. De här ämnena kan ju tillverkas i dag under kontrollerade former. Jag ser inget skäl att använda snigelslemmet – det är en omväg. Använd det som finns tillverkat och låt sniglarna vara, säger hon i programmet.
Vanliga ingrediensen kan lura konsumenter
Hon konstaterar också att sniglarna inte mår bra när de utsöndrar slemmet som används i hudvårdsprodukterna.
– Det känns omodernt. För att få fram slemmet behöver man stressa dem och det är lite taskigt, tycker jag.
En annan väldigt vanlig ingrediens i hudvårdsprodukter är hyaluronsyra, som fyller sin funktion – men som inte ger den effekt som många kanske tror. Petra menar att det ingrediensens effekt i krämer och serum bara är kortvarig.
– Många vet ju att det används i olika fillers och för att få spänst, men när man lägger det i en kräm tror jag att man försöker lura konsumenten att tro att man ska få en sådan effekt.