Artikeln innehåller reklamlänkar

3 mjölkiga hudvårdsprodukter som skönhetschefen älskar

mjölkig hudvård tips
Shutterstock/TT
Vill du ha djupt återfuktad hud och känna dig silkeslen? Då passar en mjölk-essence utmärkt. Här är Feminas skönhetsredaktörs tre favoriter!
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto

Femina testar: Hudvård för mogen hy

Brand logo

Mjölk har hittills mest förknippats med lite småmesiga rengöringar när det kommer till hudvård. Men nu har det här ordet laddats med en helt ny innebörd i takt med att vi sett allt fler så kallade essence där både konsistens, nyans och namn rör sig i vår vita nationaldrycks härad. Ofta kombineras namnet med ett annat trendigt ord just nu, närmare bestämt glaze.

Mjölkerna började bubbla ordentligt när Hailey Biebers märke Rhodes släppte sin Glazing Milk och sedan dess har vi sett flera essencer med den här typen av formula göra entré.

Så vad får du med en mjölk-­essence? Förutom en väldigt behaglig och len känsla när du applicerar samtidigt som de bildar ett slags sluss ner i huden för resten av rutinen, är de nästan alltid djupt återfuktande, skönt lugnande och lockar fram en hälsosam lyster. Du använder dem efter rengöring men före serum eller creme, klappa gärna in ett par lager för att också få fint plumpad effekt.

3 favoriter bland mjölkiga skönhetsprodukter

1/3

Skin Glaze Daze

Revolution

Skin Glaze Daze från budgetmärket Revolution är en billigare dupe på Hailey Biebers superhajpade essence Glazing Milk. Den här mjölkiga formulan bjuder på ett helt koppel av ceramider tillsammans med betaglukan, koppar, magnesium och zink för att lugna, stärka, återfukta och ge glasliknande look till huden.

2/3

Cloud Glaze

Common Cloud

Cloud Glaze från svenska Common Cloud är ett essence med lätt mjölkig konsistens som smälter in i huden. Här jobbar ett komplex av centella asiatica, grönt te, kamomill och laktritsrot på att dämpa rodnader och lugna irritationer samtidigt som glycerin, hyaluronsyra och polyglutamin­syra levererar fukt på djupet och ceramider stärker barriären.

3/3

Hatomugi Essence

Naturie

Naturie är ett kultförklarat japanskt budgetmärke med endast tre produkter i sortimentet, en av dem är omtalade Hatomugi Essence. Denna lätta, svala och mjölkiga lotion smiter snabbt ner under ytan där den fyller på med och binder kvar fukt samtidigt som huden blir mycket mjuk. Hemligheten? Extrakt från pärlkorn, en stor dos glycerin och en sudd med laktritsrot. Kommer i rejäl flaska och kan användas både i ansiktet och på kroppen.

Jessica Blockström, skönhetsredaktör

Jessica Blockström är skönhetsredaktör på Femina. Hon har arbetat som skönhetsjournalist sedan 1995 och började sin bana på Amelia. 2015 blev hon utsedd till Årets skönhetsskribent av Apoteket. Hon sitter sedan flera år tillbaka i juryn för både Swedish Beauty Awards och Daisy Beauty Awards. Jessica är en otroligt erfaren och kunnig skönhetsexpert som guidar läsarna på Femina inom ämnen som mascaraval och beautyknep.