Trendar: Se skönehetsredaktörens tips i ''Mogen hy'' Hudvård Bäst i test Frisyrer Grått hår Skönhet till budgetpris Torr hy
pamela anderson

Pamela Andersons helt nya hårfärg – stora klippet

02 okt, 2025
FotografTT.
Pamela Anderson
Få personer är så förknippade med en särskild hårfärg som Pamela Anderson.
I årtionden har hon haft en blond frisyr av olika slag – men nu debuterar stjärnan en helt ny hårfärg och styling.
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto
Annons
Fashion moments: Pamela AndersonBrand logo
Fashion moments: Pamela Anderson

Ända sedan Pamela Anderson slog igenom stort i början av 90-talet har hon varit en av världens mest kända blondiner. Hennes hår har varierat i längd, volym och styling, men den ljusa hårfärgen har varit någorlunda bestående i årtionde efter årtionde.

Därför är det inte så konstigt att vi tappar hakan nu när Pamela Anderson gjort en helvändning med sitt hår – och lämnat den blonda hårfärgen bakom sig. Numera är Pamela Anderson nämligen rödhårig. Om hon tidigare på sin höjd har varit jordgubbsblond så är den Nakna pistolen-aktuella skådespelaren nu kopparröd i kalufsen.

Annons

Även frisyren är långt bort från det rufsiga Hollywood-svall som vi har blivit vana vid att se Pamela Anderson i. Det senaste året har hon ofta haft kort hår, inte minst på Met-galan, men nu är den klippt i en uppklippt shag-frisyr, som känns mer rock än gala.

Senaste från Femina

Pamela Anderson inspireras av svenska kvinnor

I samband med att hon klippte håret kort skrev Vogue att hon inspirerades av svenska skådespelare från Ingmar Bergman-filmer – Gunnel Lindblom och Bibi Anderson.

Annons
Pamela Anderson
Pamela Anderson visar upp en helt ny frisyr.Foto: Laurent VU/SIPA/Shutterstock

– Jag tror att världen behöver lite mer kvinnlig krigar-närvaro, och det här är mitt lilla bidrag, sa Pamela Anderson på Met-galan.

Den röda hårfärgen kanske inte är permanent dock – Pamelas nya färg och frisyr har nämligen att göra med hennes nya skådespelaruppdrag.

”Ny frisyr och hårfärg för en ny filmroll”, skrev hennes frisör, fransosen John Nollet.

Pamela Anderson
Pamela Andersons upppklippta wolfcut-frisyr.Foto: Laurent VU/SIPA

Aino Oxblod, reporter på Femina

Feminas vassa nöjesreporter Aino Oxblod har stenkoll på kändisvärlden, både då och nu. Efter att ha utbildat sig till journalist på Södertörns högskola och ha arbetat på Expressens nöjesredaktion som reporter och biträdande nöjeschef kom hon till Femina 2020, och möter sedan dess kändisarna både på röda mattan och i djupgående personporträtt. Aino har också ett stort skönhetsintresse, och skriver om det senaste inom smink, hudvård och skönhet.

Annons
Annons