Trendar: Nostalgi Livsberättelser Tips på svenska kriminalserier Intervju med Kim Kärnfalk Feminas historia
björn skifs

Björn Skifs egna ord – efter sjukdomsbeskedet

31 jul, 2025
FotografTT.
Björn Skifs
I mitten av juli gick Björn Skifs ut och berättade att han har drabbats av demens, och därför avslutar sin artistkarriär.
Nu tackar artisten för allt stöd efter sjukdomsbeskedet.
”Stort tack för alla fina ord”, skriver han på sin Facebook-sida.
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto
Annons
Det här är Alzheimers sjukdomBrand logo
Det här är Alzheimers sjukdom

Det var den 17 juli som den folkkära artisten Björn Skifs gick ut och berättade att han fått diagnosen frontallobsdemens, och därför behövde avsluta sin 50 år långa artistkarriär. I ett pressmeddelande via sitt skivbolag Warner Music konstaterade Hooked on a feeling-stjärnan att sjukdomsbeskedet hade varit svårt att ta in, och att det kändes sorgligt att behöva berätta.

”Det är inte lätt att ta in, varken för mig eller mina närmaste och det känns så oerhört sorgligt på så många vis. Men jag har levt ett rikt och fantastiskt liv, fyllt av musik, kärlek och skratt”, sa Björn Skifs i pressmeddelandet.

Annons

Beskedet om artistens sjukdom och beslut att avsluta karriären möttes med kärlek och sorg från hans många fans, och hyllningarna blev många.

Björn Skifs.
Björn Skifs var artist i över 50 år.Foto: Karin Törnblom/TT

Björn Skifs egna ord till fansen

Nu går Björn Skifs ut på sin Facebook-sida och tackar för alla fina ord och all kärlek han mötts av. I en hälsning till fansen, tillsammans med en somrig bild, skriver Björn:

”Stort tack för alla fina ord och kommentarer här på min Facebook, det värmer otroligt mycket. Ha nu en fortsatt fin sommar”.

Annons

Under sin 50 år långa artistkarriär har Björn Skifs hunnit med mycket – han låg etta på den amerikanska Billboardlistan med Hooked on a feeling 1974, och vann Melodifestialen både 1978 och 1981, med låtarna Det blir alltid värre framåt natten respektive Fångad i en dröm. Hans kanske mest kända låt på svenska, Michelangelo, tävlade han med 1975 och slutade på en femteplats i Melodifestivalen.

Nina Gunke – 5 saker du inte visste om skådespelarenBrand logo
Nina Gunke – 5 saker du inte visste om skådespelaren
Annons