Här hittar du kändisarna på semestern – lyxiga sommarhus och mysiga stugor
Under semestern är vi många som vill lämna vardagens stress och bege oss iväg till annan ort. Kändisarna är inte sämre och deras sommarbostäder ligger utspridda över landet.
Skärgårdsdrömmar
På Resarö i Vaxholms kommun ligger fotomodellen Victoria Silvstedts pampiga sommarbostad. Sjötomten kostade hela 19 miljoner kronor och efter en totalrenovering står där nu en arkitektritad sjurumsvilla med tillhörande gästhus, båthus och egen sandstrand.
Andra kändisar som håller till i Stockholms skärgård är Camilla Läckberg och maken Simon Sköld som har sitt ”Villa Lumos” vid vattnet i Tyresö, Hollywoodstjärnan Britt Ekland som har en villa på Dalarö och sångerskan Lisa Nilsson som gärna håller till i sitt sommarparadis utanför Runmarö.
Kändisarnas favoritö
Om Öland är kungligheternas favoritö sommartid så är Gotland motsvarigheten för den svenska kändiseliten. I charmiga Visby är det nästan säkert att du kommer att stöta in i både en och annan stor profil.
Paret Amanda och Alex Schulman tillbringar sina somrar i Rute på Gotlands nordöstra kust. Bostaden är en stor gammal lada som de totalrenoverat och satt sin egen prägel på. Här blandas toppmodern inredning och ett enormt pooldäck med rustika träbalkar och antikviteter.
I Fide på södra Gotland har Peter Jidhe sina sommarhus, och på öns östkust spenderar författaren Mari Jungstedt sin lediga tid.
Skånska sommaridyllen
När de inte håller till i Stockholm i våningen på Södermalm hittas Björn Ranelid och frun Margareta med största sannolikhet i sin vackra villa i Kivik, Österlen. Det gula korsvirkeshuset är byggt 1928 och har varit parets andra hem i nästan 18 år. Huset har en stor trädgård med äppelträd och ligger precis intill havet.
Tv-profilens Västkustspärla
Okej han är inte svensk, men programledaren Fredrik Skavlan är minst lika känd i Sverige som i Norge. Hans semesterboende ligger i Bohuslän på Västkusten, närmare bestämt på Skaftö i Lysekils kommun. Huset ligger enskilt och har en egen badplats med brygga där tv-profilen kan koppla av på sommaren.
Popstjärnans tillflyktsort
Utanför Enköping har popartisten Danny Saucedo sitt sommarhus – och en helt egen ö. Stället köpte Danny tillsammans med sin exflickvän Molly Sandén, och det är faktiskt hon som har ritat det moderna strandhuset precis intill Mälaren, har han berättat för tidningen Vi i Villa. När paret gick isär blev det han som behöll bostaden, och där skriver han sin musik och spenderar mycket tid både om somrarna och på hösten.
Släktgården i Hälsingland
Malin Berghagen spenderar halva året på sin mamma Barbro ”Lill-Babs” Svenssons hemort Järvsö. För ett par år sedan köpte hon en gammal släktgård från 1800-talet som hon och sambon ägnat mycket tid åt att renovera. För Leva & Bo berättar Malin att hennes pappa Lasse Berghagen var särskilt glad över husköpet.
– Pappa sa hela tiden att jag levde hans dröm, har hon sagt till tidningen.