Karin Glenmark är död – blev 73 år

Karin Glenmark
Artisten och låtskrivaren Karin Glenmark har gått bort, berättar familjen för Ystads Allehanda.
Hon blev 73 år gammal.
– Det är jättetråkigt att höra att hon plötsligt inte finns längre, säger Karins farbror Bruno Glenmark till Expressen.
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto

Så stöttar du någon i sorg – fem konkreta tips

Brand logo
Så stöttar du någon i sorg – fem konkreta tips

Karin Glenmark har somnat in, 73 år gammal. Det bekräftar hennes familj till lokaltidningen Ystads Allehanda.

Karin var syster till artisten Anders Glenmark, som hon också hade syskonduon Gemini med. Innan dess sjöng de också tillsammans i familjegruppen Glenmarks. Karin tävlade i Melodifestivalen fem gång – först tre gånger med Glenmarks, sedan solo och till sist tillsammans med sin bror Anders, men innan de kallade sig själva för Gemini.

Många förknippar Karin med titelsången till Mio min Mio, skriven av Björn Ulvaeus och Benny Andersson, som Karin framförde med Gemini. Hon var också en av huvudpersonerna i Abba-duons hyllade musikal Chess.

Karin Glenmark tillsammans med Tommy Körberg
Karin Glenmark tillsammans med Tommy Körberg, som också var med i Chess.Fredrik Sandberg/TT
Karin och Anders Glenmark
Karin arbetade i många år med kända brodern Anders Glenmark.Foto: TT.

Skaffade ett vanligt jobb efter artistkarriären

Sitt sista album släppte Karin 2006, när Gemini gav ut julskivan Vår jul. I en intervju med Ystads Allehanda i samband med skivsläppet berättade Karin att hon hade skaffat ett vanligt jobb inom hälsovårdsbranschen, något hon var nöjd med.

– Det är underbart! Jag har velat ha det så länge, någonstans att gå till några dagar i veckan, sa hon då om beslutet.

Karin lämnar efter sig tre barn, där mellansonen Nils Tull själv är verksam som artist under artistnamnet Melo.

– Det är jättetråkigt att höra att hon plötsligt inte finns längre, säger Karins farbror Bruno Glenmark till Expressen.

Aino Oxblod, reporter på Femina

Feminas vassa nöjesreporter Aino Oxblod har stenkoll på kändisvärlden, både då och nu. Efter att ha utbildat sig till journalist på Södertörns högskola och ha arbetat på Expressens nöjesredaktion som reporter och biträdande nöjeschef kom hon till Femina 2020, och möter sedan dess kändisarna både på röda mattan och i djupgående personporträtt. Aino har också ett stort skönhetsintresse, och skriver om det senaste inom smink, hudvård och skönhet.