”Tordyveln flyger i skymningen” kanske aldrig hade blivit serie – om författaren fått bestämma
Det har gått snart 50 år sedan berättelsen framfördes för första gången. Tordyveln flyger i skymningen var en sommarlovsföljetång som sändes i Sveriges Radio i tolv delar, skapad av regissören Kay Pollak och författaren Maria Gripe.
Pjäsen blev en lyssnarsuccé och har sedan dess gått i repris otaliga gånger. Boken som Maria Gripe senare skrev baserad på den har också älskats världen över.
Nu blir det en tv-serie. Den hyllade klassikern som älskats av generationer får nytt liv i och med den stora satsningen. Det första avsnittet släpps fredagen den 11 juli på SVT Play och sänds på SVT1 till hösten.
Att det dröjt så länge med en filmatisering är konstigt, iallafall om du frågar skådespelaren Pernilla August, som spelar en roll skriven specifikt för serien.
– Jag har alltid tänkt på den här historien, varför har den inte blivit filmad. Nu blir den det, sa hon till SVT under inspelningen.
Författaren: ”Jag vill inte det”
Kanske beror det på författarens inställning till att göra en serie av berättelsen. I ett brev som Maria Gripe skrev 1990 framkommer det nämligen att hon helst inte ville se Tordyveln flyger i skymningen på tv.
Så här skriver hon i brevet, som skickades till en läsare, enligt Sveriges Radio:
”Det har varit tal om att göra en TV-serie av Tordyveln flera gånger, men jag vill inte det. Jag tror inte att det skulle bli bra. Det skulle lätt kunna resultera i en billig jakt på egyptiska statyer, och boken innehåller så mycket annat, framför allt tankar som jag är rädd helt skulle komma bort i hanteringen.”
Dottern Camilla Gripe kände inte till brevet förrän Kulturnytt fick information om det. Hon ser fram emot att se serien baserad på hennes mammas uppskattade verk.
Skådespelarna som är med i Tordyveln flyger i skymningen
Tordyveln flyger i skymningen utspelar sig i en fiktiv stad i Småland sommaren 1976 och handlar om de tre ungdomarna David, Annika och Jonas. Karaktärerna spelas av Hjalmar Löfmark Yilmaz, Moa Nåsander och Einar Alvardo Lönberg.
Med i tv-serien är också flera välkända namn, som Tomas von Brömssen, Pernilla August, Dag Malmberg och Lena Endre.