Julen på Granit 2018

Julen närmar sig och även om det är en bra bit kvar tills vi börjar pynta våra hem så kan man alltid längta. Vi har tidigare berättat om Ikeas och Ellos Homes julkollektioner och nu har även Granit lanserat bilder på sina julnyheter.

Läs också: Så ser vintern ut hos Ikea – se våra 9 favoriter

Hos Granit har man valt att sätta ljuset i fokus i år. Bland julens nyheter finns allt från ljusslingor och julstjärnor till ljusstakar och stearinljus, som lyser upp i vintermörkret även långt efter att julen är undanstädad.

Julen på Granit – elljusstake och krans
Ljusslinga med klämmor
Ljusslinga från Granits julkollektion
Ljushållare från Granits julkollektion 2018
Julen på Granit är här
Ljushållare för blockljus från Granit
Julstjärna i senapsgult
Kransstomme från Granits julkollektion

Färgerna är Granits moderna koncept trogna och håller sig naturnära i vitt, grått och svart med inslag av ljusa träslag och guld. Men julen är inte komplett utan lite färg och hos Granit syns den i en vacker roströd ton, senapsgult och mossgrönt.

Den nya kollektionen bjuder även på inspiration om hur man kan dekorera på ett nytt sätt i jul. Eller vad sägs om att placera några grankvistar istället för snittblommor i dina vaser? Eller varför inte göra en girland med stjärnor och torkad apelsin? Det är bara fantasin som sätter gränser i jul.

Läs också: DIY: Vackra dekorationer med eukalyptus och granris

Dekorera med granris i jul – här hos Granit
Girland med stjärnor från Granit, julen 2018
Nyheter ur Granits julkollektion 2018
Ljusstake för julen från Granit
Ljushållare från Granit, julen 2018
Ljusslinga med stjärnor från Granit
Julen hos Granit går i naturnära färger
Snöbollsformade ljus från Granit, julen 2018

Det finns även flera olika dekorationer till granen och hemmet i Granits julkollektion. Utöver klassiska julkulor i munblåst glas finns flera nya dekorationer att hänga i granen – från fåglar och kulor i läder till julgransdekorationer i form av paketrosetter.

Julkollektionen innehåller dessutom kransar, planteringsfat och vaser för såväl löken som snittblomman eller granriset.

Julgransdekoration i papper från Granit
Julgranskulor i läder från Granit
Rosetter till granen från Granit
Fågeldekoration från Granits julkollektion 2018

Vinter- och julnyheterna släpps i butik och online den 25 oktober, men vissa av produkterna finns i butik redan nu.

Här är sju av våra favoriter från Granits julkollektion:

1. Julstjärna Sputnik, 379 kronor

julstjärna sputnik från granit

2. Julstjärna i papper av återvunnen textil, 199 kronor/styck

julstjärna i rött, grönt och gult från Granit

3. Elljusstake i obehandlad björk, 599 kronor

Elljusstake i obehandlad björk från Granit

4. Ljushållare i stengods, 39 kronor

Ljushållare i stengods, från Granit

5. Gör din egen krans! Kransstomme i metall, från 69 kronor

DIY-kransstomme från Granit för julen

Läs också: Expertens bästa hyacintidéer till jul

6. Ljusslinga med klämmor, 249 kronor

ljusslinga med klämmor

7. Stilren julgransfot i gjutjärn, 749 kronor

Stilren julgransfot i gjutjärn från Granit

Foto: Granit

Läs också: Så ser julen ut hos Ellos Home – se bilderna

Artikeln publicerades först på ELLE Decoration.

Mest läst