Beck-paret ord om nya filmen – och svåraste inspelningen

Martin Wallström och Jennie Silfverhjelm
I mars kommer den nya Beck-filmen, men hemlighetsmakeriet runt filmen är stort.
Skådespelarna Martin Wallström och Jennie Silfverhjelm berättar nu detaljer om inspelningen – och avslöjar sina svåraste utmaningar.
– Jag tror det är någonting som publiken upplever mycket mer än vad vi gör inifrån, säger Martin Wallström.
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto

Saknade efter Ingvar Hirdvall - Beckstjärnornas hyllning

Brand logo
Saknade efter Ingvar Hirdvall - Beckstjärnornas hyllning

Filmserien om Martin Beck och hans kollegor har blivit en riktig folkrörelse i Sverige – få filmer är lika älskade och efterlängtade. När Femina möter Martin Wallström och Jennie Silfverhjelm, som spelar mot varandra i filmerna och är ett kärlekspar i verkliga livet, på Guldbaggegalan är de väldigt hemlighetsfulla om den kommande filmens handling.

– Jag tror inte vi kan berätta så mycket. Vi kommer ha skyddsväst på oss, skämtar Martin Wallström.

Jennie ger en bild av hur det är att spela in de där filmerna som svenska folket samlas runt – och konstaterar att den kommande filmen spelades in för ett år sedan.

– Det är extremt långa nätter och så spelar vi in i februari-mars när det är iskallt. När alla andra ligger och sover så springer vi runt i någon förort eller inne i stan, säger Jennie Silfverhjelm, och fortsätter:

– På ett sätt är det ganska bra, för hela den här vintertiden när tiden går så långsamt, då sover vi. Vi blir nattugglor och plötsligt är det vår och saker och ting börjar blomma. Jag gillar det.

Martin Wallström och Jennie Silfverhjelm
Martin Wallström och Jennie Silfverhjelm är både kollegor och kärlekspar.Karin Törnblom/TT

De senaste Beck-filmerna har gjort ett skifte i historieberättandet, och varje film har haft större fokus på en specifik karaktär. I den senaste filmen var det Jennie Silfverhjelms rollfigur Alex som hade ljuset på sig.

– Jag tycker det är svårt att se det där skiftet själv, för när man är i det så tänker man inte på det. Jag tror det är någonting som publiken upplever mycket mer än vad vi gör inifrån. Det är min känsla, säger Martin Wallström.

Komplicerade Beck-scenen: ”Svettigt”

Jennie är glad över den breda publik som filmerna numera har, där hela familjer samlas för att följa polisernas arbete.

– Jag kan se att det är mycket yngre människor som hör av sig eller säger något på stan, det är jättekul. Det var någon som sa: ”Snart har ni samma spännvidd i målgrupperna som julkalendern”.

Vilka är de svåraste Beck-scenerna ni har spelat in?

– Det var en stuntscen där jag skulle köra ner i ett garage, en av finalscenerna. Jag skulle göra en förhandling på svenska, engelska, farsi och franska, samtidigt som det i slutet av den här scenen skulle komma en bil och köra på en ung kille. Då stod vår underbara platschef med stora plakat på sig med ord så jag skulle ha hållord till de här olika språken. Det var ganska svettigt, säger Jennie.

Martin fyller i:

– Det var väl i samma film jag hade fått för mig att jag skulle kontra och prata ryska. Så det slutade med att jag hade en likadan skylt hängande på ryggen på någon som gick bredvid kameran. Det är bortklippt.

Aino Oxblod, reporter

Feminas vassa nöjesreporter Aino Oxblod har stenkoll på kändisvärlden, både då och nu. Efter att ha utbildat sig till journalist på Södertörns högskola och ha arbetat på Expressens nöjesredaktion som reporter och biträdande nöjeschef kom hon till Femina 2020, och möter sedan dess kändisarna både på röda mattan och i djupgående personporträtt. Aino har också ett stort skönhetsintresse, och skriver om det senaste inom smink, hudvård och skönhet.