Allt vi vet om HBO:s nya Harry Potter-serie: Skådespelare och premiärdatum
HBO: stora satsning på att göra en Harry Potter-serie är officiellt igång. Inspelningen av den första säsongen, baserad på boken Harry Potter och de vises sten, drog igång sommaren 2025 i Storbritannien.
Mycket är fortfarande hemligt, men vi vet vilka skådespelare som kommer ge liv åt seriens huvudtrio: Harry Potter, Ron Weasley och Hermione Granger.
Efter många och långa provfilmningar med tiotusentals barn stod det under våren klart att det blir Dominic McLaughlin, Alastair Stout och Arabella Stanton.
– Dessa tre unika skådespelares talang är underbar att skåda, och vi ser fram emot att världen ska få se deras magi tillsammans på filmskärmen, sa producenterna Francesca Gardiner och Mark Mylod i maj.
Serien är en ovanligt stor satsning från HBO:s håll. Varje säsong är tänkt att täcka en bok, vilket betyder att man planerar åtminstone 7 säsonger.
”Varje säsong kommer att vara autentisk till originalböckerna och ge Harry Potter och dessa otroliga äventyr en ny publik runt om i världen, medan originalfilmerna, klassiska och älskade, kommer att förbli kärnan i serien och tillgängliga att titta på globalt”, skriver HBO Max i ett uttalande.
Bekräftat: De spelar Dumbledore och McGonagall i nya Harry Potter
Flera andra skådespelare har bekräftats. Nick Frost kommer att spela den John Lithgow kommer att spela den hjälpsamma halvjätten Rubeus Hagrid, och HBO har faktist delat med sig av en första bild på hur han ser ut i sin kostym.
Den mångfaldigt prisbelönte John Lithgow kommer göra rollen som den kloka och godhjärtade rektorn Albus Dumbledore.
Den stränga, men rättvisa, professorn i förvandlingskonst – Minerva McGonagall – kommer spelas av den brittiska skådespelaren Janet McTeer, känd från Ozark.
Severus Snape, den till ytan bittra och sarkastiska men ack så komplexa läraren i trolldrycker, spelas av Paapa Essiedu, och den hjälpsamma halvjätten Rubeus Hagrid kommer spelas av Nick Frost.
Harry Potter förväntas ha premiär på HBO någon gång under 2027 – 30 år efter att den första boken Harry Potter och de vises sten gavs ut.