Så ser ”Emil” ut i verkligheten – är Amanda Romares pojkvän i dag: ”Den som stannade”
– Det är svårt att dejta, och då är det okej att man blir lite galen, säger hon i ett klipp på Instagram.
Amanda Romares succébok Halva Malmö består av killar som dumpat mig har blivit en Netflix-serie som direkt seglat upp på topplistan på streamingtjänsten.
Serien och boken handlar Amandas privata dejtingliv och den snåriga vägen mot att hitta kärleken – en väg som kan vara både tuff, komisk och tröttsam.
”När jag skrev boken ville jag skapa ett ärligt porträtt av hur det är att dejta, för jag tyckte inte jag kunde hitta det i så mycket annat”, säger hon i ett klipp på Instagram och fortsätter:
”Man skäms över att man blir besatt. Det är svårt att dejta, och då är det okej att man blir lite galen, och det har översatts väldigt fint från boken till serien", säger hon.
Huvudrollen (Amanda) spelas av skådespelaren Carla Sehn, och när Amanda själv såg första avsnittet var hon rejält nervös:
”När jag såg serien för första gången åkte jag och köpte en jäkla massa öl, söp mig redlös full och tryckte på play. Var skitnervös, för det är aldrig lätt att se någon annan gestalta sig själv och sina innersta känslor på screen, men det var en fantastisk upplevelse och det konstigaste av allt var att jag började känna en liten kärlek för mig själv, eller för Carla”, säger hon.
Amanda Romares pojkvän i dag
I boken och i serien dejtar Amanda en kille som kallas för Emil, en kille som spelas av skådespelaren Johannes Lindkvist – och som i verkligheten heter något annat och är Amandas pojkvän sedan några år tillbaka.
På Instagram har hon delat med sig av bilder på pojkvännen ”Emil” – men aldrig avslöjat vad han egentligen heter.
”Den som stannade”, skriver hon.
Serien hade premiär på Netflix 11 september.
Sara Löf Nyqvist, reporter Femina
Sara Löf Nyqvist är journalist på Femina. Hon är utbildad journalist vid Uppsala universitet och har tidigare arbetat som modejournalist, redaktör på Aller media. Sara fördjupar sig ofta i längre intervjuporträtt, modereportage och trendspaningar. Och på ett privat plan älskar hon tv-serier, film och reality.