De är mormor och morfar i skolan: Det bästa är att faktiskt göra skillnad

De är mormor och morfar i skolan: Det bästa är att faktiskt göra skillnad
Jonas, 63, ville testa på något nytt och läraren Lena, 67, längtade tillbaka efter pensionen.
Nu är de ”skolmorfar” och ”skolmormor” åt elever i grundskolan.
– Det bästa är att faktiskt göra någon skillnad, säger Jonas.
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto

Författaren Katarina Wennstams outfit på bokmässan – 130 år på nackenBrand logo

Författaren Katarina Wennstams outfit på bokmässan – 130 år på nacken

Jonas Thorstensson, 63, har ingen erfarenhet av att jobba i skola. Under hela sitt liv har han arbetat inom finansbranschen på bank. Ändå tvekade han inte när kommunen efterlyste seniorer som ville komma och spendera tid med eleverna.

– Jag såg en liten blänkare från kommunen i en av lokaltidningarna och tänkte, det där lät roligt, det måste jag testa, berättar Jonas.

Sedan i våras är han ”skolmorfar” och spenderar två dagar i veckan på en högstadieskola på Ekerö där han bor.

– Nu när jag är pensionär har jag lite tid över att göra och testa saker som jag inte kunde förut. Det är alltid roligt att kunna vara behjälplig. Jag är inte där på grund av min kunskap, jag är där på grund av min erfarenhet.

Seniorer i skolan är ett projekt som Ekerö kommun startat med inspiration från Karlskrona, där man haft skolseniorer i över 20 års tid. Syftet är att ge eleverna fler trygga vuxna på skolan, och samtidigt erbjuda pensionärer en meningsfull aktivitet.

”De accepterar mig”

Oftast hjälper Jonas till i skolcaféet, men han har också varit med på ett gäng lektioner.

Till en början var eleverna lite skeptiska, berättar Jonas, och flera av dem undrade om han var där för att ”hålla koll på dem”. Men med tiden har han byggt upp en relation med ungdomarna som numera stannar till i fiket för att kolla läget och prata om helgen.

– Det bästa är att faktiskt göra någon skillnad. Jag fick höra att det var en elev som hade sagt ”det är så skönt när Jonas går runt i korridorerna för det känns så tryggt”. När jag hör sådana saker blir jag lite rörd. De accepterar mig och att jag bara är där för att hjälpa.

Senior i skolan

• Seniorer i skolan är ett samarbete mellan kommuner och den ideella föreningen Vi alla i skolan.

• I Karlskrona finns det sedan många år tillbaka seniorer på alla skolor.

• Förutom att eleverna får fler trygga vuxna i skolan är det även en möjlighet för seniorer att hitta en meningsfull aktivitet i vardagen.

• Det krävs ingen tidigare erfarenhet. Alla intresserade seniorer lämnar ett utdrag ur belastningsregistret och gör en intervju. De som går vidare får en två dagar lång utbildning innan de kommer ut i skolorna.

• Uppdraget anpassas efter varje senior och kan därför se olika ut. Någon kanske är med på raster, en annan på svenskalektioner och en tredje under slöjden. Arbetet är helt ideellt, men seniorerna får äta gratis lunch i skolmatsalen om de vill.

Lena, 67: ”Kul att vara tillsammans med ungar”

Lena Johansson, 67, är skolmormor i en förskoleklass. Hon har lång erfarenhet som lärare i låg- och mellanstadiet, och kände att hon hade mer att ge efter pensionen förra året.

– Jag kände mig inte trött på läraryrket, och tyckte det lät jättetrevligt att få en möjlighet att fortsätta lite grann. Det är kul att vara tillsammans med ungar och känna att man kan bidra med någonting.

Lena Johansson skolmormor Ekerö
Lena Johansson, 67, är skolmormor i förskoleklass. ”Det bästa är att känna att jag gör en insats och bidrar med någonting.”Foto: Privat

Hon är på skolan två dagar varje vecka och blir då som en extra resurs åt mentorerna.

– Jag underlättar för lärarna så att det blir lite lättare och roligare. Oavsett om man har varit i en skola eller inte så förstår man nog att ju fler vuxna vi är i skolan desto bättre blir det.

Att vara skolmormor skiljer sig mycket från att vara anställd lärare, berättar Lena, och hon uppmuntrar alla som är intresserade att anmäla sig om de kan – oavsett tidigare jobberfarenhet.

– Det är ingen förberedelse, inget efterarbete. Jag går dit och är där och hjälper till med det jag kan Jag har ingen som helst press på mig.

Lou Mikko, reporter på Femina

Lou Mikko är reporter på Femina där hon skriver om allt från aktuella samhällsfrågor och ekonomi till kändisar och nostalgi. Hon har tidigare jobbat som nyhetsreporter på Expressen och Dagens Nyheter. Vill du tipsa Lou om något att skriva om? Mejla [email protected].