Hennes barn mördades av hennes ex-man – nu ändras lagen
- AvAino Oxblod
- FotografTT, Youtube.
Sedan barnens död har hon kämpat för att ingen ska behöva gå igenom samma sak som henne, och nu kan hemlandets lagar till slut skrivas om.
Claire Throssell hade om och om igen klagat på det faktum att hennes våldsamma ex-man Darren Sykes fick fortsätta ha delad vårdnad om deras två söner Jack, 12, och Paul, 9. Men trots klagomålen till domstolen tilläts exet få träffa sina barn utan tillsyn – hans rättigheter som förälder ansågs väga tyngre.
Det var under en sådan ”pappa-helg” i oktober 2014 som Claires värsta skräck besannades. I sitt hem utanför engelska Sheffield lurade Darren upp sina söner på vinden, där han sedan låste in dem – och tände eld på huset. Darren tog själv livet av sig i eldsvådan, men inte innan han försäkrade sig om att ta sina barn med sig i döden. Han startade 14 olika eldsvådor runt om i huset.
Jack och Paul överlevde tillräckligt länge för att föras till sjukhus och vårdas där, med mamma Claire vid sin sida. Innan barnen dog lovade hon dem att inga andra barn skulle behöva utstå vad de gjorde i framtiden.
– Imorgon är det 11 år sedan Paul dog i mina armar. Jag lovade honom och min äldsta son Jack att jag skulle göra allt jag kunde för att hjälpa barn i säkerhet, säger hon till The Mirror.
Blir en lagändring efter morden
Ett löfte som nu alltså håller på att inbefrias. Elva år efter morden på hennes barn har Claire Throssell nu fått möta Storbritanniens premiärminister Keir Starmer, som lovade henne att lagen som gör att våldsamma föräldrar har fortsatt rätt att träffa sina barn – så kallad ”presumption of contact” – ska förändras.
– Vi kommer förändra detta. Vi ska ta bort antagandet om kontakt ur lagen. Det kommer att hända, sa premiärministern till Claire när de möts Downing street 10.
Han hyllade också mammans mod och uthållighet i kampen för att ändra lagen.
– Jag får ödmjukt hylla ditt mod, du är otrolig. Du har väntat för länge. Jag har två barn och det du gjort för barn är fantastiskt. Jag beundrar hur du tar det till nästa steg, sa Keir Starmer.
Claire är stolt över att äntligen ha jobbat fram en förändring.
– I 11 år har jag bett regeringen att ta bort antagandet om kontakt ur lagen. Nu, dagen före Pauls dödsdag, så händer det äntligen. Det har dröjt sex regeringsbyten men jag har gjort det.
Aino Oxblod, reporter på Femina
Feminas vassa nöjesreporter Aino Oxblod har stenkoll på kändisvärlden, både då och nu. Efter att ha utbildat sig till journalist på Södertörns högskola och ha arbetat på Expressens nöjesredaktion som reporter och biträdande nöjeschef kom hon till Femina 2020, och möter sedan dess kändisarna både på röda mattan och i djupgående personporträtt. Aino har också ett stort skönhetsintresse, och skriver om det senaste inom smink, hudvård och skönhet.
