Japan är svenskarnas nya drömresemål: Här är allt du vill veta inför besöket
Japan är ett drömresemål för många, och det är inte konstigt med tanke på allt makalöst som går att uppleva där. Storstadsmyllret i Tokyo, blommande körsbärsträd, bad i traditionella varma källor, heliga tempel och berget Fuji är bara några exempel.
När Ticket under våren frågade svenskarna vart de helst vill resa hamnade Japan i topp!
– Japan har blivit något av ett trendland och det märks inte bara i vår undersökning utan även i bokningarna. Sedan årsskiftet har bokningarna till Japan ökat med 66 procent jämfört med samma period i fjol, sa Tiyoneh Jah, PR- och kommunikationsansvarig på resebyrån då.
Om du redan har bokat din Japan-resa, eller funderar på att göra det, finns det några saker som är bra att veta.
Vi har svarat på de vanligaste frågorna kring pengar, internet, hur du reser med kollektivtrafiken och massa annat som du bör tänka på.
Ta sig runt i Japan
I Japan finns ett av världens mest effektiva och punktliga tågsystem som kan ta dig mellan städer snabbt och smidigt. Om du planerar att göra många tågresor mellan olika regioner kan det vara bra att införskaffa ett Japan Rail Pass, JR Pass, i förväg.
För att resa med kollektivtrafik inne i städerna behöver du ett resekort som du fyller på med pengar. De kallas för IC-kort, och går att likna vid SL-kortet som används i Stockholm eller Västtrafik-kortet som används i Göteborg. IC-korten ser olika ut i olika regioner, men de flesta fungerar att använda i hela landet.
De vanligaste IC-korten som utfärdas i Tokyo heter Suica och PASMO.
Internet och trådlös surf i Japan
Din mobiltelefon fungerar med stor sannolikhet i Japan, men att surfa på ditt vanliga svenska simkort kan leda till otroligt dyra roamingkostnader. Dubbelkolla vad som gäller just ditt abonnemang innan du reser.
När du landar i Japan kan du köpa ett japanskt simkort som går att ladda med surf så att du kan använda google maps, skrolla på Instagram eller logga in i din internetbank. Simkort går att köpa på flygplatsen och i många andra butiker.
Ett annat populärt alternativ, och kanske det mest kostnadseffektiva, är att hyra en ”wifi-dosa”, en liten portabel router som du bär med dig för att ha konstant internetuppkoppling. Dosorna går att hyra på flygplatsen och du betalar per dygn.
Pengar
Kontanter används fortfarande i stor utsträckning i Japan, så du gör bäst i att ta ut lite yen. Det finns bankomater på de flesta 7-Eleven och andra närbutiker, och på många av dem går det att använda sitt svenska kort eller Apple Pay.
Om du har skaffat ett IC-kort (till exempel Sucia eller PASMO) kan du använda detta för att betala på många ställen.
Praktisk information inför din Japan-resa
Visum: Som svensk medborgare kan du resa till Japan i max 90 dagar utan att ansöka om inresevisum i förväg.
Nödnummer: Om du behöver akut hjälp når du polisen på 110, och brandkåren eller ambulans på 119.
Dricksvatten: I Japan går det bra att dricka vattnet ur kranen.
Eluttag: I Japan används stickproppar med två platta stift, så för att ladda dina enheter behöver du köpa en adapter.
Bra att veta när du reser till Japan
• Då ska du dricksa
Drickskulturen i Japan skiljer sig från många andra länder, och det förväntas inte på samma sätt som i exempelvis USA där det är närmast obligatoriskt.
På restauranger och caféer behöver du inte dricksa genom att lämna kvar ett par mynt, då de kan misstas för kvarglömda pengar.
Det finns dock några undantag. Om du anlitar en privat guide, tolk eller liknande kan det vara en fin gest att ge lite dricks.
• Tatueringar?
Tatueringar är förbjudna på många varma källor och pooler i Japan, och gäster med tatueringar kan bli nekade inträde. Men det betyder inte att tatuerade personer inte kan njuta av den japanska badkulturen!
Det finns onsen-bad där det är okej att täcka sin tatuering med ett plåster. Det fungerar kanske bäst om man bara har en liten, och inte är tatuerad över hela kroppen.
Det finns också bad som är tauteringsvänliga, så gör lite efterforskning innan din resa!
På många ställen går det att hyra ett privat bad för bara dig och ditt sällskap, och det är ett bra alternativ oavsett om du har tatueringar eller inte.
• Skräp
I Japan finns det inte särskilt många soptunnor på offentliga platser. Det är nämligen norm att ta hand om sitt eget skräp, så ett tips är därför att ta med en plastpåse i ryggsäcken som du kan lägga papper eller förpackningar i tills du kommer tillbaka till hotellet.