Så bra är Kicks skönhetskalender – test och stor guide!
Läs vår guide där vi öppnar lucka för lucka, produkt för produkt.
Kicks storsatsar inför julen och lanserar inte en, inte två – utan tre nya boxar med produkter i. Smink, hudvård och hårvård. Två av dem är klassiska skönhetskalendrar. En tredje är till för att öppna varje advent och på julafton, och har alltså fem luckor, och riktar sig mer åt män.
Feminaredaktionen föll främst för julkalendern med namnet The Supreme Advent Calendar som innehåller många favoriter men ett behändigt skönhetsknep till varje lucka.
Men hur bra är den?
Vi har i år testat flera av skönhetskalendrarna som går att köpa 2025, och The Supreme från Kicks har vi unboxat extra noga för dig som är sugen!ANNONS Den går att köpa från och med den 17 september här.
Kalendern The Supreme Advent Calendar
KicksKalendern Femina föll för är fylld av lyxiga klassiker som varieras med några nya roliga inslag. Du hittar smink, hudvård och några få hårprodukter!
Här är produkterna vi älskar mest från Kicks adventskalender 2025:
Vi, Feminas skönhetsredaktör Jessica Blockström, shoppingredaktör Elin Fredlund och redaktionschef Margareta Gotthardsson har testat igenom kalendern och tipsar om våra största favoriter i kalendern.
Lyxig parfym
BurberryProdukten kostar nästan lika mycket som hela kalendern är även en favorit med en en gourmandisk och aromatisk träig doft av vanilj och lavendel.
Krämen vi älskar finns i kalendern
FilorgaDenna dagkräm är en riktig favorit hos Femina-redaktionen. Filorgas Time-Filler 5XP.
Rouge i färg för alla
NarsI kalendern hittar vi en rouge i full size från Nars i färgen orgasm. En färg gjord för att smälta in fint på alla hudtoner.
Settingspray som fungerar
MacEn setting spray kan göra underverk för sminkets hållbarhet, och denna är en klassiker som verkligen fungerar!
Dubbelborste för foundation
FlaerDenna borste från Flaer är en dupe på It cosmetics hyllade dubbelborste, och är nästan precis lika bra!
Skillnaden mellan Kicks tre adventskalendrar 2025
Som vi nämde tidigare kommer Kicks detta år med tre kalendrar, alla går att köpa från och med onsdagen den 17september. Men hur ska du veta vilken som passar dig, din partner eller skönhetsälskande tonårsbarn? Vi har den ultimata guiden!
- ANNONS The Supreme Advent Calendar är för dig som älskar klassiker men uppskattar inslag av nyheter. Om du vill hitta en kalender med klappar som är både lyxiga och älskade. Du hittar både smink, hudvård och hårvård här! Den kommer i form av ett smyckeskrin och känns lyxig, med ett skönhetstips till varje lucka.
- ANNONS The Iconic Advent Calendar är Kicks lite mer lekfulla kalender med en något yngre känsla. Den kommer i form av en kakburk med härliga färger och är fylld av märken som Kylie Cosmetics, Milk och Sol de Janeiro.
- The Essential Five är främst riktad till män eller killar, en presentbox att ge på julafton med flera roliga överraskningar i en eller som en adventskalender att öppna varje advent samt på julafton. Fina märken och en klassisk wow-gåva i sista luckan.
The Supreme Advent Calendar
KicksKalendern för dig som älskar lyxiga klassiker men uppskattar inslag av nyheter.
The Iconic Advent Calendar
KicksKalendern för dig som vill ha fler nyheter och snackis-märken som många älskar just nu.
Kalendern The Essential Five
KicksKalendern som passar perfekt till en partner eller tonåring av manligt kön!
Så bra är produkterna i Kicks adventskalender – lucka för lucka!
Om du, precis som vi, är mest sugen på Kicks kalender The supreme har vi testat produkterna för att du ska kunna bestämma dig inför ett köp. Vill du få en överraskning när du öppnar luckorna, sluta läs här! Om inte kommer nu en guide, lucka för lucka och produkt för produkt!
Lucka 1: Kalendern startar bra med en ansiktsolja i full size från Skincity Skincare.
– Just denna olja är för mogen klimakteriehud – vilket jag älskar! Skincity är Kicks egna varumärke, men är faktiskt väldigt bra produkter till bra pris, hälsar Feminas skönhetsredaktör Jessica Blockström.
Lucka 2: Anastasia Lip Gloss Crystal. Detta är lyxigt, Anastasia är ett älskat märke och gör väldigt bra produkter.
Lucka 3: I lucka tre är det dubbelt upp när det kommer till produkter! En nagelfil från Kicks egna märke Atelier rouge och Essies nagelolja. Oljan doftar underbart av aprikos! Inte den roligaste luckan, men fylld av saker som faktiskt behövs!
Lucka 4: Här hittar vi en nattcreme från Beauty act. Beauty Act Barrier Support Night Cream i full size.
Lucka 5: ”ÅH! Jag trodde inte jag skulle vara imponerad när jag kände en så liten produkt men detta är en kanonlucka”, hälsar skönhetsredaktör Jessica.
I lucka fem finns en dagkräm från Filorga, Filorga Time-Filler 5XP, visserligen i miniformat men denna kräm är verkligen jättebra!
Lucka 6: Amikas Leave-in conditioner finner du i nästa lucka. Ett roligt märke i härliga flaskor.
– Något få personer vet är att man alltid ska ha balsam och leave in i håret, så använd denna efter varje tvätt, tipsar skönhetsredaktör Jessica om.
Lucka 7: Det är en tung produkt i denna lucka – och lyxigt! Macs setting spray Fix + i full size. En En klassiker som verkligen fungerar.
Lucka 8: Här hittar du en rengöringsgel, Elementrē Cleansing Gel. Alla har inte koll på detta märke, men det är faltiskt väldigt lyxigt med välgjorda produkter.
Lucka 9: Vi blir väldigt glada när vi öppnar lucka nio och hittar en borste från Flaer, Foundation & Concealer Brush 108. Detta är en dupe på It cosmetics dubbelborste, och är nästan precis lika bra!
Lucka 10: Centella Serum från Jorgobé Centella Serum i Full size. Detta är ett danskt märke och detta serum är perfekt att använda på vintern. Just Centella är en ingrediens som är känd för läkande egenskaper och är anti-inflammatorisk samt kan minska rodnad och stärka hudens barriär.
Lucka 11: I denna lucka hittar vi två produkter igen. Kul! Och nu får du chansen att testa två läppprodukter. Ett från Calrins, denna olja har ingen färg, och ett läppglans från RMS Beauty som är mer nude-rosa i sin färg.
Lucka 12: Kalendern är inte bara fylld med klassiker, utan här hittar vi ett helt nytt märke i Sverige, nämligen en mascara från märket Nilens Jord. När vi testar den får vi ett väldigt fint resultat.
– Fransarna blir längre och separerade, och väldigt svarta. Borsten är gjord i silikon och ser till att inga klumpar dyker upp. Däremot skulle jag böja fransarna först, de blir väldigt raka av denna mascara, hälsar redaktionschef Margareta Gotthardsson.
Lucka 13: Här dyker ännu en riktig klassiker upp. Handkrämen Eight hour cream från Elizabeth Arden.
Lucka 14: Highligters! Nu dyker en palett från Beauty act upp, nämligen BeautyAct Iconic Glow Kit. Denna blev väldigt populär när den kom.
Lucka 15: Det är SÅ ROLIGT att stoppa ner handen i påsen och märka att det är två produkter. Här hittar vi Nuxe Prodigieux Shower Oil och Nuxe Huile Prodigieuse Dry Oil. Det är alltså en doftsatt duscholja som är superhärlig och en minis som är en klassiker, en olja till håret, kroppen och ansiktet.
Lucka 16: Oj vad stor denna lucka var! Här hittar vi Sisely Eau Efficace Gentle Makeup Remover och en liten mascara, Hourglass Caution Extreme Lash Mascara i svart.
Lucka 17: En ansiktsmask i full size. Nioxin Deep Repair Mask.
Lucka 18: Här får du tre produkter, tre olika ansiktscremer i små varianter. Roligt, då kan du testa vilken som fungerar bäst för din hud. Och tre fina märken! The cure cream från Babor, en ansiktskräm från Maria Åkerberg och Paula's Choice Pro-Collagen Peptide Plumping-kräm.
Lucka 19: ”Så otroligt lyxigt”, säger skönhetsredaktör Jessica när lucka 19 öppnas. Här hittar vi en rouge i full size från Nars i färgen orgasm.
– Denna ger en otroligt fin och mjuk rodnad på kinden. Färgen orgasm från Nars togs faktiskt fram för att den skulle passa alla, vad du än har för hudton, avslöjar Jessica Blockström.
Lucka 20: Här hittar vi två produkter igen! Shiseido Vital Perfection Advanced Cream och Shiseido Ultimune Power Infusing Concentrate. På varje lucka sitter en lapp med ett skönhetstips. Produkterna hittills är WOW, men skönhetstipsen haltar tyvärr. Och just på denna lapp passar inte knepet alls med innehållet. Trist!
Lucka 21: Oj här dyker en stor kluns! En kroppsskrubb från Skin city i full size. Om du inte redan gör det så tipsar Feminas skönhetsredaktör Jessica om att skubba kroppen varje gång du duschar för en lenare och mer välmående hud!
Lucka 22: Här har vi ett fransserum från ett märke som är okänt för många, Grande Cosmetics, så det är roligt att fler får upp ögonen för dem!
Lucka 23: Kalenderns minsta produkt kommer här, det känns lite trist dagen innan julafton.En ögonbrynsgel från BeautyAct.
Lucka 24: Wow man slutar verkligen med en bang på julafton! Här hittar vi en parfym som är väldigt populär. Burberry Goddess. Den har olika sorters vanilj och lavendel och är verkligen het just nu!
Margareta Gotthardsson, redaktionschef på Femina
Margareta Gotthardsson är redaktionschef på Femina, men skriver även krönikor samt om mode och skönhet på Femina.se. Margareta har tidigare jobbat många år som kunglig expert på Svensk Damtidning, och åkt jorden runt med kungafamiljen. På Svensk Damtidning gjorde hon under många år intervjuer med svenska kändisar och kungligheter, svenska och utländska. Hon har även varit expert många gånger i så väl Aftonbladet som SVT. Innan detta arbetade hon på Aftonbladets nöjesbilaga Klick samt Skövde Nyheter. Margareta ansvarar för den digitala journalistiken på Femina, samt Feminas alla sociala kanaler.