15 bilder du kanske inte sett på Anders Hansen
Femina har djupdykt i arkiven och på sociala medier – och hittat en rad bilder på psykologiförfattaren som du kanske inte sett förut.
Barndomen
Eftersom Anders Hansen blev känd först efter 40 års ålder finns det få bilder på honom som ung. På sociala medier har han dock delat bilder på sig själv som blond liten parvel, i samband med SVT-programmet Din hjärna.
2014 – Anders Hansens första bok
Anders Hansen arbetade som överläkare inom psykiatrin när han skrev sin första bok Hälsa på recept tillsammans med professorn Carl Johan Sundberg. I boken djupdök de i de positiva effekterna med träning – som att du minskar risken för demenssjukdomar om du motionerar.
2014-2016 – Visar upp resorna
På sin Instagram tyckte Anders Hansen under den här tidsperioden om att visa upp sina resor. Och Anders tycker minst sagt om att resa – här är bilder är från både Barcelona i Spanien och Godahoppsudden i Sydafrika.
– Jag åker till skärgården. Sedan försöker jag en gång per år åka till Kapstaden, då jag har kompisar där. Det är få förunnat att få göra det. Det är mitt smultronställe, även om det ligger långt bort, har Anders Hansen sagt till Femina.
2016 – Anders Hansen går i bräschen för träning
Med sin andra bok, Hjärnstark, blev Anders Hansen en allt mer välkänd profil –och ansiktet utåt för träning som hjälp mot psykisk ohälsa. Boken har sålts i 650 000 exemplar bara i Sverige.
Eftersom Anders Hansens budskap var ”mer fysisk aktivitet för bättre mental hälsa” fotograferades han ofta i rörelse på olika sätt – bilder som vi inte är lika vana vid att se i dag.
2018 – Hänger med prins Daniel
Eftersom både Anders Hansen och prins Daniel brinner för fysisk aktivitet som medicin för bättre hälsa, är det inte konstigt att de två kommit i kontakt med varandra. Prins Daniel driver Generation Pep!, en organisation som verkar för bättre hälsa och mer rörelseglädje bland barn och unga.
2019 – Sommarpratare
2019 fick Anders Hansen hålla sommarprat, och blev ett av sommarens mest lyssnade program. När han av Dagens Nyheter fotograferas hemma i soffan får läsarna se att han har ett flertal gitarrer i sin ägo.
2024 – Tillbaka i tv-rutan
SVT:s tittare får inte nog av Anders Hansen, och 2024 återvände han till kanalen med ett program om AI och hjärnan.
Aino Oxblod, reporter på Femina
Feminas vassa nöjesreporter Aino Oxblod har stenkoll på kändisvärlden, både då och nu. Efter att ha utbildat sig till journalist på Södertörns högskola och ha arbetat på Expressens nöjesredaktion som reporter och biträdande nöjeschef kom hon till Femina 2020, och möter sedan dess kändisarna både på röda mattan och i djupgående personporträtt. Aino har privat ett stort engagemang för musik, konserter och populärkultur, och gästar emellanåt podcaster, tv och radio för att diskutera aktuella nöjeshändelser. Hon plockar blixtsnabbt upp vad som händer i nöjesvärlden – men älskar också att djupdyka i nöjesnostalgi. Aino har också ett stort skönhetsintresse, och skriver om det senaste inom smink, hudvård och skönhet.