Trendar: Nostalgi Livsberättelser Tips på svenska kriminalserier Intervju med Kim Kärnfalk Tjäna pengar på auktion Barnvänliga spaanläggningar i Sverige Feminas historia
sport

Björn Borgs lyxiga hus – så lever familjen

19 aug, 2025
FotografTT.
Björn och Patricia Borg
Björn Borg och hans familj har skaffat sig ett nytt hus – på kändistäta ön Ibiza.
På Instagram visar paret upp det lugna semesterlivet i värmen.
”Ännu en vacker morgon i vårt nya hus”, skriver familjen på Instagram.
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto
Annons
6 svenska idrottslegendarer vi aldrig glömmerBrand logo
6 svenska idrottslegendarer vi aldrig glömmer

Björn Borg är en av världens främsta tennisspelare genom tiderna med sina elva Grand Slam-titlar – men vid 69 års ålder njuter han av pensionärslivet tillsammans med frun Patricia Borg.

På Instagram-kontot ”familjenborg” visar paret upp utsidan av sitt nya semesterhus på lyxiga ön Ibiza, där de tidigare har semestrat flera gånger. Paret hade tidigare ett hus i Kap Verde, som de sålde i början av 2025, till ett utropspris på 2,5 miljoner kronor, skriver Expressen.

Annons

I klippet sitter Björn Borg och njuter på en kaklad terrass i en trädgård med palmer, och utsikt över det vackra, blå vattnet.

”Ser magiskt ut”, skriver Hollywood-frun Isabel Adrian.

”Ser såå mysigt ut”, skriver en annan person.

Umgås med Boris Becker

Björn och Patricia Borg, som släpper självbiografiska boken Hjärtslag i september, verkar ha ett rikt socialt liv på den kändistäta spanska ön. Under semestern har de umgåtts både med Kanal 5-programledaren Filip Hammar och tennisikonen Bors Becker.

Annons
Björn och Patricia Borg
Björn och Patricia Borg är stolta föräldrar till sonen Leo Borg, som nu gör succé som tennisspelare.Chryslene Caillaud / PsnewZ / Bestimage

– Det har blivit en tradition för oss att träffa våra goda vänner Patricia och Björn på Ibiza på sommaren. Han var min förebild när jag var en ung tennisspelare, vilket är anledningen till att jag så gärna ville vinna Wimbledon, har Boris Becker sagt till tyska Bild.

Idrottskvinnorna som sagt ifrån mot sexistiska kläderBrand logo
Idrottskvinnorna som sagt ifrån mot sexistiska kläder
Annons