Trendar: Nostalgi Livsberättelser Tips på svenska kriminalserier Intervju med Kim Kärnfalk Tjäna pengar på auktion Barnvänliga spaanläggningar i Sverige Feminas historia
martina haag

Martina Haags vändning – förlåtelsen efter skilsmässan

21 aug, 2025
FotografTT,
Martina Haag
Filmatiseringen av Martina Haags skilsmässoroman Det är något som inte stämmer går nu upp på bio – men det har varit en lång och mödosam väg dit.
Författaren, som regidebuterar, berättar om tårarna, förlåtelsen och drömmen om att lämna landet när hennes barn flyttat hemifrån.
– Det har ju runnit mycket vatten under broarna, och jag tror att det är en del i läkandet, säger Martina Haag till Expressen.
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto
Annons
Martina Haag – 5 saker du inte visste om skådespelarenBrand logo
Martina Haag – 5 saker du inte visste om skådespelaren

Det har varit en lång väg dit – men äntligen går filmatiseringen av Martina Haags skilsmässoroman Det är något som inte stämmer upp på svenska biografer. Efter att ha hamnat i kläm i Viaplays ekonomiska kris 2023 har filmen, som blir Martina Haags regidebut, haft premiär och visats på filmfestivaler runt om i Europa, men på hemmaplan har publiken tålmodigt behövt vänta.

Martina Haag har varit med i hela filmprocessen från ax till limpa, och varit mån om att skydda sin berättelse från utomstående producenter och produktionsbolag. Men att vara så involverad har också sitt pris – i en intervju med Expressen konstaterar Martina att hon fått gå in i de svåra känslorna hon bearbetade när hon skrev boken.

Annons

– Mitt i natten efter att ha filmat hela dagen kunde det kännas så sorgligt att vi bara var tvungna att röka. Ingen av oss gör det i vanliga fall, men vi stod där och grät och rökte och grät. Filmade. Grät och rökte. Det var som att ta stora köttstycken ur kroppen, slita loss dem och trycka in i den här filmen. Både för Ella (Hammarsten Liedberg) och Alexandra (Rapaport) och mig, säger hon.

Martina Haag om att förlåta

Det har gått tio år sedan Martina Haag skilde sig från ex-maken Erik Haag, som hon har fyra barn med. Under de åren har hon lärt sig mycket, och filmen har en del innehåll som inte finns i boken, då Martina vill förmedla tröst, och vikten av att förlåta och gå vidare.

– Ja, det har ju runnit mycket vatten under broarna, och jag tror att det är en del i läkandet. Jag tror också att när du väl börjar bli glad igen, då tänker du också att ”nämen det här var väl inte så jävla dumt”, säger hon i Expressen.

Annons

Innan skilsmässan bodde Martina, Erik och deras fyra barn på 400 kvadrat med flera husdjur. Men efter separationen, och allt eftersom att barnen börjat flytta ut, har Martina valt att bo mindre och mindre, och slänga allt mer. Än så länge går yngsta barnet på gymnasiet, men i framtiden hoppas Martina kunna bo utomlands.

Martina Haag
Martina Haag vill äga så lite saker som möjligt.Foto: Jessica Gow / TT

– Min dotter bor här, och jag hänger mycket med mina barn. De flyttar ut och in lite igen. Det är väldigt mysigt. Men jag tycker också det ska bli spännande att få vara själv. Då skulle jag kunna bo i Rom! Jag skulle väldigt gärna vara en del av vardagen i Italien. Sitta och skriva på en terrass och titta ut över Medelhavet.

Alexandra Rapaport och Julia Dufvenius om visionen bakom tv-serien HederBrand logo
Alexandra Rapaport och Julia Dufvenius om visionen bakom tv-serien Heder
Annons