Nanne Grönvall har opererat bort bröstet: ”Tunga veckor”
- AvAino Oxblod
- FotografTT, Facebook.
Nu berättar Nanne att hon har opererat bort sitt ena bröst – och väntar på besked om cellgifter.
”Nu kom en ny tumör och denna gång blev det en mycket större operation där hela bröstet togs bort”, skriver Nanne Grönvall på Facebook.
Nanne Grönvall firar i år 40 år som artist – men samtidigt måste hon gå igenom ett mycket mindre roligt ”jubileum”, som hon själv uttrycker det på Facebook. 20 år efter att ha drabbats av bröstcancer för första gången har artisten nu drabbats av bröstcancer igen.
Förra gången Nanne var sjuk i bröstcancer behövde hon opereras och genomgå strålning, samt medicineras i fem års tid. Nu har Nanne opererats på nytt, och den här gången en mer omfattade operation.
”Nu kom en ny tumör och denna gång blev det en mycket större operation där hela bröstet togs bort, och det blir ytterligare veckor av väntan nu på besked om jag kommer att behöva ta cellgifter och om det har spridit sig. Väldigt tunga veckor av väntan”, skriver Nanne Grönvall, till en bild på sig själv från sjukhussängen.
Nanne Grönvalls hyllning till personalen
Nanne berättar att hon stöttas fint av vänner och familj, och får blommor till sjukhuset. Hon passar också på att hylla personalen på Karolinska sjukhuset i Stockholm.
”Operationsteamet som fick mig att känna mig trygg när det var dags att sövas ner. Min fantastiska kirurgläkare, såväl som kontaktsköterska och alla på bröstmottagningen, såväl som på avdelningen där jag lades in. Detsamma gäller teamet på uppvakningen på operationsavdelningen. Efter att ha varit fastande helt innan operationen så smakade en piggelin som den godaste glassen i hela världen”, konstaterar den folkkära artisten.
Nannes inlägg har gillats 115 000 gånger på Facebook, och fått över 13 000 kommentarer, där många skickar stöd och kärlek till henne.
Aino Oxblod, reporter
Feminas vassa nöjesreporter Aino Oxblod har stenkoll på kändisvärlden, både då och nu. Efter att ha utbildat sig till journalist på Södertörns högskola och ha arbetat på Expressens nöjesredaktion som reporter och biträdande nöjeschef kom hon till Femina 2020, och möter sedan dess kändisarna både på röda mattan och i djupgående personporträtt. Aino har också ett stort skönhetsintresse, och skriver om det senaste inom smink, hudvård och skönhet.
