Pamela Anderson visar upp nya frisyren – delar internet i två läger
– Det är frihet, säger Pamela till Vogue.
De senaste åren har Pamela Anderson, 57, gjort flera stora utseendeförändringar. Baywatch-stjärnan har har tagit allt större kliv bort från sin klassiska look med långt blont hår och heltäckande makup.
Det har nog inte undgått någon att Pamela på flera röda mattor och event valt att helt dissa sminket och istället rocka ett helt naturligt ansikte.
Gång på gång har hon överraskat modevärlden – och årets Metgala var inget undantag.
Orden om frisyren: ”Det är frihet”
När Pamela Anderson gjorde entré på den prestigefyllda modefesten gjorde hon det i en kortklippt bob och mikrolugg. Hennes klänning var prydd i paljetter och kristaller från topp till tå, och den bländande skapelsen var gjord av designern Tony Burch.
– Det är frihet, och det är så härligt att kunna vara den du vill vara och bara köra på det. Total frihet. säger hon till Vogue.
– Jag har långsamt klippt mitt hår allt kortare för olika projekt jag varit med i under de senaste månaderna, så jag bestämda mig för att bara köra på det här. Och jag älskar det faktiskt, det är så befriande.
Den här gången valde hon att bära en naturlig sminklook.
– Pam ville sminka sig igen till Metgalan, så vi skapade en look som framhäver hennes naturliga skönhet, men tagen till nästa nivå, säger makeupartisten PatMcGrath, enligt People.
Delar internet i två läger
Reaktionerna på Pamelas nya frisyr har delat internet i två läger. Bland kommentarerna i sociala medier uttrycker skeptiska fans sina åsikter.
”Älskar Pam... hatar den här looken”, kommenterar en följare på Instagram.
”Den som stylade håret borde få sparken”, skriver en annan.
Men det är också många som älskar hennes skarpa och modiga boben, och en som hyllar stilen är popsångaren Katy Perry.
”En av mina favoritlooks! Och håret är som pricken över i:et!”, skriver hon i en kommentar på Instagram.