Pernilla Wahlgrens miss med vanliga hårprodukten
Pernilla Wahlgren är ständigt aktuell med både shower och tv-program – nyligen sändes säsongens sista Allsång på Skansen och i veckan har realityprogrammet Wahlgrens Värld återigen säsongspremiär.
Förutom underhållningsbranschen är Pernilla också en framgångsrik entreprenör med klädkollektioner för Ullared, vinmärket By Pernilla Wahlgren och skönhetsmärket L'Acuila.
Frisören och skönhetsprofilen Emelie Johansson driver youtubeserien I badrumsskåpet – ett intervjuformat där hon åker hem till olika kända profiler för att prata om skönhet.
När hon åker hem till Pernilla berättar artisten om sin skönhetsrutin och visar upp vilka produkter hon använder. Dottern Biancas sminkvarumärke Caia, Pernillas egna varumärke L'Acuila och bästisen Jessica Wahlgrens sminkmärke Skills Combined var tre favoritmärken hon återkommer tilll.
Och när det gäller schampo och balsam berättar Pernilla att hon länge velat göra en hårserie för moget hår.
– När man blir äldre går håret av. Jag har velat göra schampo för folk i min ålder eller för folk som har skadat hår, säger hon i klippet och visar upp L'Acuilas hårvårdserie.
Hon berättar också att hon nyligen blev varse om att hon gjort fel med hårinpackningar i hela sitt liv.
– Jag fick lära mig... Vilket jag inte visste innan, att man ska ta schampo först, hårmask sen och sedan balsam. Jag har alltid gjort tvärtom.
Programledaren Emelie skrattar och skämtar om att Pernilla har använt hårmask i onödan i alla år.
– Man tror ju att man ska sluta med hårmasken, säger Pernilla.
Därför ska du använda hårinpackning innan balsam
Schampo är det som gör att fjällskiktet i hårstråna öppnas och därmed tvättas – och balsam stänger fjällskiktet i hårstråna igen. För att hårinpackningen ska göra effekt på håret ska den appliceras i håret när hårstråna är öppna – för då är de mottagliga för fukt och reparerande ingredienser.
Alltså är det onödigt att ta hårinpackning i håret efter att du tagit balsam (och då stängt dina hårstrån). Så – schampo, inpackning, balsam!
Sara Löf Nyqvist, reporter Femina
Sara Löf Nyqvist är journalist på Femina. Hon är utbildad journalist vid Uppsala universitet och har tidigare arbetat som modejournalist, redaktör på Aller media. Sara fördjupar sig ofta i längre intervjuporträtt, modereportage och trendspaningar. Och på ett privat plan älskar hon tv-serier, film och reality.