




Ett minst sagt unikt hus finns nu till salu på Gotland. Huset löper längs den anrika Ringmuren i Visby och får antas vara en stor del av öns långa historia.

Trähuset, som är från slutet av 1600-talet, är byggt i knuttimmer med gammal skiftesverksteknik och tjärad fasad. Dess ursprungliga exteriör utgör ett mycket värdefullt inslag i bebyggelsemiljön på den norra Klinten i Visby innerstad.

Trädgården är tack vare ett stort plank fri från insyn. Här kan man njuta av de varma solstrålarna, se när barnen gungar i trädet eller bara luta sig mot Ringmuren och varva ned.

Till huset hör även ett gårdshus som är inbyggt i Ringmuren samt en stenlagd uteplats.

Dess interiör går hand i hand med resten av Visby; träpaneler, takbjälkar och naturtrogna färger. Huset är dock i renoveringsbehov vilket möjliggör chansen att sätta sin personliga prägel på det.

Var: Östra Tullgränd 8, Visby, Gotland
Antal kvm och rum: 50 kvm, 1,5 rum
Tomtarea: 224 kvm
Mäklare och mäklarfirma: Hjalmar Bertwig, Bertwig Fastighetsförmedling
Fotograf: Mats Hemlin, Bertwig Fastighetsförmedling
Utgångspris: 4 250 000 kr
Läs även!
Unik Bruno Mathsson-villa till salu – för 2 miljoner
Michelangelos gård i Toscana till salu – kika in i godset