Ljuslyktan var populär på 80-talet – nu säljs den för tusenlappar
Bakom den klassiska åkerbärslyktan står arkitekten Gunnar Muskos från Risudden i Tornedalen.
Drömmen om att skapa en souvenir som turister ville köpa efter att ha besökt Norrbotten föddes tidigt. Efter att ha kommit på sjätteplats i en tävling ordnad av tidningen Land och Sveriges Turistråd 1981 bestämde han sig för att själv göra slag i saken, skriver NSD.
Tillsammans med sin fru startade han Trollheden Design där den så kallade Rubusserien blev till i form av värmeljuslyktor. Idén utvecklades senare till att skapa smycken formade som åkerbär, hjorton och hallon – bär som är vanliga i just Norrbotten.
Trollheden Design hade större planer för de uppskattade objekten, men försöket att expandera sin verksamhet gick aldrig i lås. För Gunnar Muskos var det viktigt att lyktorna tillverkades i Norrbotten, och där fanns det inget glasbruk som kunde hjälpa till.
Det fanns också tankar om att lansera en frimärkesserie med bären, och posten var intresserad, men detta blev aldrig av.
Eftertraktade ljuslyktorna säljs dyrt
Att Rubusserien aldrig började produceras på stor skala har kanske bidragit till den höga efterfrågan på verken i dag. Vill man få tag på en av ljuslyktorna med blad i mässing får man vända sig till loppis eller auktion – och där går de för flera tusen kronor styck.
Nyligen såldes ett hjortron för 3 363 kronor efter ett budkrig med totalt 67 lagda bud. Ett åkerbär klubbades för 4 112 kronor.
Senaste från Femina
Smyckena är också eftertraktade. Halsbandshängena verkar säljas för någonstans mellan 1 400 och 3 000 kronor. Ännu dyrare är de något mer ovanliga ringarna och örhängena.
I september såldes en hjortronring i silver för 6 800 kronor på Tradera, och ett par örhängen med samma bär gick för 4 555 kronor.
Trollheden Design gjorde också mindre, mer kompakta, värmeljushållare som fortfarande är populära, men inte går lika dyrt som de andra designerna. Dessa säljs för ett par hundra kronor styck i dag.
Lou Mikko, reporter på Femina
Lou Mikko är reporter på Femina där hon skriver om allt från aktuella samhällsfrågor och ekonomi till kändisar och nostalgi. Hon har tidigare jobbat som nyhetsreporter på Expressen och Dagens Nyheter.