Basgarderoben är en ständig älskling hos oss som skriver shoppingartiklar här på Femina – och något som vi märker att även många av er läsare uppskattar. Nu när fler och fler länder och resmål har öppnat upp för resor utan restriktioner vankas det kanske en och annan weekendresa – något som inte minst det höga trycket på pass skvallrar om.

Streetstyle-ikonen Leonie Hanne bjuder på stilinspiration framför Duomo i Milano.
Foto: TT/InstagramPackningstips till weekendbag:
Eftersom jag dagligen skriver om shoppingtips inom mode – och dessutom vågar påstå att jag är något av ett packningsproffs, har jag snappat upp ett och annat som jag kan dela med mig av. För att underlätta resepackningen kan du bland annat tänka på att:
- Rulla kläderna i så stor utsträckning som möjligt! Då tar de otroligt mycket mindre plats i väskan än om du viker dem.
- Satsa på basplagg eller en capsule wardrobe – att alla plagg går att bära med varandra gör det enklare att variera dina outfits, även med få plagg.
- Investera i bra miniförpackningar för schampo, balsam och liknande som du kan återanvända gång på gång. De är dessutom lika bra att använda på längre resor eftersom man sällan använder upp hela innehållet!

Detta resekit från Apohem innehåller två små flaskor för exempelvis schampo och balsam, en flaska med pumpkork samt två små burkar som är perfekta för ansiktskräm och solskydd för ansiktet. Klicka här för att läsa mer och köpa kitet (länk till Lyko).
Snygga weekendbags som är perfekt på resan
Det finns flera olika smarta och snygga alternativ när det kommer till vad du ska ha packningen i.
Kabinväska handbagage
En smidig kabinväska på hjul är såklart det smidigaste alternativet, särskilt om du ska ta dig till och från flygplatser och liknande. Den här kabinväskan från American Tourister har mått som i skrivande stund är tillåtna för handbagage hos bland annat Ryanair och SAS. Läs mer och köp kabinväskan här (länk till Ellos).
Weekend bag dam
Betydligt snyggare är det dock med en weekendväska utan hjul – perfekt om du till exempel ska ta bilen någonstans och inte behöver släpa väskan till och från flygplatser eller liknande. Då satsar jag gärna på en riktigt snygg vintage-väska från Celine! Se mer och köp väskan second hand här (länk till Åhlens).
Packlista weekend
Här är plaggen som jag packar ner för en weekend till storstäder som Milano, Paris, Amsterdam, Köpenhamn eller London våren 2022!
Trenchcoat, Ellos Collection
Eftersom det i princip bara går att få med sig en enda jacka i weekendpackningen satsar jag gärna på en tidlös variant som går att klä upp till festen eller den fina middagen och samtidigt ned till en dag på stan. Den här tunna trenchcoaten har en tidlös design och kommer att passa till alla tillfällen. Läs mer och köp trenchcoaten här (länk till Ellos).
Vit skjorta, H&M
En klassisk vit skjorta är ett plagg som du kommer att kunna ha i garderoben under många år framöver. Den här i klassisk oxfordmodell funkar lika bra att bära med kjol eller shorts nu som med jeans eller midikjol i höst. Se mer och köp skjortan här (länk till H&M).
Raka jeans, & Other Stories
Dessa jeans är mitt nya favoritplagg i basgarderoben! De har den perfekta ljusa tvätten jag vill bära under våren och har en knappgylf som gör att de känns genuina. De raka benen gör dessutom att de går att bära med i princip allt. Se mer och köp jeansen här (länk till & Other Stories).
Skärp, Lauren Ralph Lauren
Stylingen blir mer av en utmaning på resande fot, när du inte har tillgång till alla smycken och accessoarer. Satsa därför på några få, väl utvalda, accessoarer som passar med det mesta och som ger en outfit det där lilla extra. Det här bältet har ett snyggt guldfärgat spänne och är dessutom vändbart, så att du kan bära det med antingen den svarta eller den bruna sidan utåt. Ett riktigt smart mångsidigt inslag i resegarderoben! Se mer och köp skärpet här (länk till butik).
Rosa blus, Ellos Collection
Genom att satsa på mer neutrala toner på de "större" plaggen som tar upp mer plats i väskan kan du ta in eventuella färgklickar i toppar och annat som tar mindre plats. Den här blusen prickar in höstens ceriserosa trend, passar med allt från jeans till kjol och är en välkommen färggklick i garderoben – både hemma och på resande fot. Den finns dessutom i en snygg klarblå nyans. Se mer och köp blusen här (länk till Ellos).
Halsband, Caroline Svedbom
Ett vackert halsband klär upp vilken look som helst och gör stor skillnad för helhetsintrycket. Just nu ser vi många smycken med pärlor som alltså är både fina och trendiga. Det här halsbandet med en liten pärla passar till det mesta och är ett perfekt vardagssmycke på resan (och annars också). Läs mer och köp halsbandet här (länk till Åhlens).
Midikjol, Ellos Collection
Midikjolen är ett plagg som fungerar under alla säsonger, inte minst hösten, våren och sommaren. Den har därför en given plats i weekendväskan – är det varmt bär du den luftiga kjolen med sandaler eller sneakers, och om kylan drar in drar du bara på ett par strumpbyxor under. Den här varianten har en lätt ribbad effekt som är både snyggt, skönt och riktigt trendigt. Se mer och köp kjolen här (länk till Ellos).
Sneakers, Adidas Originals
Satsa på ett par sneakers i en tidlös design som passar i många olika sammanhang. Adidas Originals Superstar är en riktigt klassiker som aldrig kommer att gå ur tiden. Se mer och köp skorna här (länk till Åhlens).
Bib, Arket
En ärmlös stickad krage, även kallad bib, är en riktigt smart lösning för den begränsade packningen. Den värmer framtill och ser ut som en stickad tröja, samtidigt som den tar betydligt mindre plats i väskan. Det perfekta plagget för resmål och säsonger där temperaturen kan variera! Läs mer och köp bib:en i ull med dragkedja fram här (länk till Arket).