Lämnade studierna för Nationalteatern

Nationalteatern 1970.
Foto: PER L-B NILSSON / TTHans Mosesson hade börjat studera medicin i Lund när han gick med i teaterkollektivet Nationalteatern 1969. Teater- och rockgruppen fick honom att ändra riktning i livet och fokusera på musik och skådespeleri i stället.
Satte upp föreställningar i hela landet

Hans Mosesson 1977-
Aftonbladet/TTAtt vara med i Nationalteatern var inget Hans Mosesson blev rik på, men gruppens föreställningar tog honom runt i landet, när de under 70-talet spelade för landets ungdomar.
– Det var inte bara en dans på rosor, de första åren var ganska tuffa. Jag hade knappt pengar till mat, men gradvis så gick det bättre och bättre. Vi blev aldrig rika på det, men vi kunde rulla runt.
Blev regissör

Hans Mosesson 1982.
Foto: Kamerareportage/TTHans Mosesson var inte bara skådespelare och musiker – han regisserade också pjäser. Här i Göteborg 1982.
Fick ny publik som Ica-Stig

Hans Mosesson med resten av Ica-gänget på inspelning.
Foto: Maj-Britt Rehnström / TT2002 blev Hans Mosesson ett känt ansikte för en helt ny generation – när han började spela rollen som Ica-Stig i Ica-reklamfilmerna. Han hade rollen som den buttra butiksägaren i 13 år.
Ica-reklamerna gjorde honom folklig

Hans Mosesson som Ica-Stig.
Foto: Johan Adelgren / TTAtt Hans spelade Ica-Stig i 13 år var något som följde honom livet ut – han blev fortsatt igenkänd för rollen.
– Jag är fortfarande ”Ica-Stig” i verkligheten och får höra det ena och det andra. Det var en väldigt rolig och kreativ tid, men till slut ruttnar man på sig själv. Jag kände att rollen och ansiktet var färdigt. Det känns bra att ha det bakom sig, sa han 2018.
Djurvännen Hans Mosesson

Hans Mosesson med sin fina hund på landet.
Foto: Tommy Holl/TTSkådespelaren hade också djur under sitt liv – här gosar han med sin hund på sitt lantställe 2011.
Karriären efter Ica-reklamerna

Hans Mosesson, Marianne Mörck, Henrik Schyffert, Shima Niavarani, Malin Cederbladh och Gustaf Hammarsten spelade alla i Sjölyckan.
Foto: Ola Axman/TTBara för att han lämnade Ica-reklamerna 2015 slutade Hans Mosesson inte skådespela. Han hade bland annat en roll i Sjölyckan, där han spelade med Marianne Mörck och Henrik Schyffert.
Hans Mosessons sista tid

Hans Mosesson och Janne Josefsson på bokrelease 2022.
Foto: Tommy Holl/TTDe sista åren i Hans Mosessons liv sågs han regelbundet ute på premiärer och röda mattor hemma i Göteborg. Men han var också sjuk i kroniska lungsjukdomen kol, något han kämpade med.
Onsdagen den 25 oktober somnade Hans Mosesson in på sjukhus, omgiven av sin familj.
”Det är förkrossande att ha förlorat en så kärleksfull och varm livskamrat och pappa. Vi är så tacksamma över allt vi har haft tillsammans, och att vi fick vara vid Hasses sida under de sista dagarna”, skriver familjen i ett uttalande i Dagens Nyheter.