3 lyckopiller från landet: Vovven Alice fick 19 valpar • Hon donerar njure till sin kompis
Här kommer tre lyckopiller från hela landet!
I en tid då nyhetsflödet ofta tyngs av oro och elände behöver vi också få höra om det som värmer hjärtat. Därför lyfter Femina glada nyheter och fina berättelser från hela landet som du kan bära med dig in i helgen!
Hon donerar en njure till sin kroniskt sjuka vän
I flera år har Therese Jarmo, 33, som lider av kronisk njursjukdom väntat på en ny njure. Hon har tidigare tvingats genomgå två transplantationer, men båda gångerna har kroppen stött bort organet, rapporterar SVT Nyheter Helsingborg.
Nu har vännen och kollegan, Josefin Brödje, erbjudit att donera sin. Det känns självklart lite skrämmande, berättar kompisarna.
– Vi har någonstans kommit fram till att om vi gör det ihop blir det lite mindre läskigt, säger Therese till kanalen.
– Och att man kan vara modig och skiträdd samtidigt, tillägger Josefin.
Familjens chock när vovven fick valpar
För ett tag sedan fick Jennifer och Patrik i Svärdsjö en oväntad, men väldigt gullig överraskning. Efter en tjuvparning blev Alice, en av deras två Grand danois-hundar, dräktig. Familjen förberedde sig på tillskott – men de var ändå inte riktigt redo för vad som skulle komma.
Två valpar föddes hemma, och ytterligare 17 stycken kom till världen med hjälp av kejsarsnitt. det väl var dags föddes 19 stycken valpar.
– Vi är lite chockade men jätteglada, har Jennifer sagt till Aftonbladet.
Sedan valparna kom har familjen inte haft en lugn stund där hemma. De har fått sätta sina liv på paus för att ta hand om de (än så länge) små liven. Hundrasen Grand danois blir, som man kan höra på namnet, stora och tunga – en fullvuxen hane kan väga närmare 90 kilo.
– Det är speciellt, det är tur att det är mysigt annars hade man aldrig orkat, har Patrik sagt till Falu-Kuriren.
En av världens vackraste byar finns i Sverige
Jukkasjärvi i Kiruna kommun är en av världens vackraste byar. Utmärkelsen kommer från den amerikanska affärstidningen Forbes, och med på listan finns drömlika platser som Gásadalur på Färöarna, Adare på Irland och Manarola i Italien.
”Snön knastrar under renhovarna när Jukkasjärvi vaknar till en himmel i polarblått. Ishotellet skimrar som en frusen katedral – dess skulpterade sviter glöder medan varje säng är draperad i renskinn”, skriver Forbes.
Jukkasborna är nöjda med utmärkelsen.
– Jag är inte förvånad. Det är en paradisby som jag brukar säga. Det är ett bra ställe att växa upp på, säger en av dem till SVT Nyheter Sápmi.
Senaste från Femina
Lou Mikko, reporter på Femina
Lou Mikko är reporter på Femina där hon skriver om allt från aktuella samhällsfrågor och ekonomi till kändisar och nostalgi. Hon har tidigare jobbat som nyhetsreporter på Expressen och Dagens Nyheter. Vill du tipsa Lou om något att skriva om? Mejla [email protected].









