Namnet är vackrast i världen – bärs av många svenska kvinnor

Flicknamnet är vackrast i världen – och vanligt i Sverige
Maria är det vanligaste, men vilket flicknamn är egentligen det vackraste? Det säger sig språkforskare nu ha svaret på.
Femina har tagit reda på hur många som bär det i Sverige!
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto

Juridikexperten: Det här är viktigt att ha koll på – innan du skaffar barn

Brand logo
Juridikexperten: Det här är viktigt att ha koll på – innan du skaffar barn

Är du döpt efter en älskad släkting, eller kanske din mammas favoritskådespelare? Att välja barnnamn är inte helt lätt, och blivande föräldrar grubblar ofta länge över vad de vill kalla sin bebis – och varför.

Det finns olika traditioner som kan spela in i beslutet, och ibland är det så enkelt som att namnet låter fint.

Nu har forskning kommit fram till vilket som är de vackraste namnet i hela världen.

Så många kvinnor bär namnet i Sverige

Nummer ett i hela världen är ett namn som förekommer på många språk. Sophia – eller Sofia på svenska – är det namn som tilltalar flest personer, enligt språkforskare på Birmingham Universitet.

I Sverige heter 95 873 personer Sofia i förnamn, och ytterligare 6 840 med stavningen Sophia.

Namnet kommer från det grekiska ordet sopheía som betyder vishet eller den kloka. Det blev populärt i slutet av 1800-talet och fick ett uppsving framåt 1990-talet.

Det är inte första gången som namnet hamnat på topplistorna. År 2001 blev Sofia/Sophia framröstat till Sveriges vackraste flicknamn av tidningen Aftonbladets läsare, enligt Namn.nu.

Fler namn med på listan

Det är företaget My 1st Year och språkprofessorn Bodo Winter som ligger bakom listan över de finaste barnnamnen. Forskning om språk kallas för lingvistik, och tidigare studier inom det här området visar att vissa ord låter vackrare än andra.

Vackraste pojknamnen, enligt språkvetaren

Här är de brittiska pojknamnen som är vackrast, enligt forskningen.

1. Zayn

2. Jesse

3. Charlie

4. Louie

5. William

6. Freddie

7. George

8. Ali

9. Daniel

10. Riley

Källa: Birmingham Universitet

Genom att använda sig av etablerade metoder har professorn rankat vilka pojk- och flicknamnen som människor tycker låter vackrast. Han har framförallt fokuserat på namn som är populära i engelsktalande länder, mer specifikt Storbritannien och USA, men flera av dem är vanliga här i Sverige.

Nummer ett är alltså Sophia. På andraplats kommer Zoe, vilket ungefär 1 700 personer heter i Sverige. Med på listan över de vackraste tjejnamnen är också Rosie, Sophie, Ivy, Phoebe, Violet, Willow, Hannah och Ellie.

Lou Mikko, reporter på Femina

Lou Mikko är reporter på Femina där hon skriver om allt från aktuella samhällsfrågor och ekonomi till kändisar och nostalgi. Hon har tidigare jobbat som nyhetsreporter på Expressen och Dagens Nyheter. Vill du tipsa Lou om något att skriva om? Mejla [email protected].