Kritikstorm mot Zaras kampanj för kurviga: "Ni måste skämta"

  • AvAnaïs González Cruz
Var är kurvorna? Den frågan ställer sig nu användare på Twitter efter att Zara använt två normsmala modeller i en kampanj för kurviga kvinnor.
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto

Camilla Läckberg om näthatet: "Kallade min man toyboy"

Brand logo
Camilla Läckberg om näthatet: "Kallade min man toyboy"

Modeföretaget Zara lanserade nyligen sin kroppspositiva kampanj Love Your Curves. Men responsen från allmänheten har varit allt annat än just positiv. Kampanjen frontas nämligen av två väldigt smala modeller.

I ett inlägg på Twitter riktar den irländska radioprofilen Muireann O’Connell stark kritik mot Zara:

Ni måste skämta”, skriver hon och poängterar i en annan tweet att det såklart inte är tjejernas fel, utan företagets marknadsansvariga.

Läs även: Kurviga modellen gör succé – vill lyfta andra kvinnor

Tweeten fick snabbt spridning på nätet och nu ifrågasätter många valet av modeller.

Än så länge har Zara inte bemött kritiken. I väntan på ett svar har flera Twitter-användare skickat in egna bilder till klädjätten som de tycker passar kampanjen bättre.

Läs även:

Därför är kvinnor med stor rumpa mer intelligenta

Hannah & Amandas nya modellagentur trotsar skönhetsidealen