Hon spelade Alice i Beck – lämnade rampljuset helt
Men efter sju filmer lämnade hon rollen – och hela filmindustrin.
– Jag hade fått nog av branschen, säger Malin Birgerson till Expressen.
Mellan 2001 och 2002 var Malin Birgerson en självklar del av Beck-ensemblen, tillsammans med kollegor som Peter Haber och Mikael Persbrandt. Hon syntes i filmer som Kartellen, Enslingen och Okänd avsändare innan hon plötsligt försvann från filmserien.
I en intervju med Expressen 2024 berättar Malin Birgerson att hon efter att ha utbildat sig på scenskolan och sedan tillbringat några år inom teatervärlden fick rollen som Alice Levander i Beck. Hon ser tillbaka på tiden i serien med värme, men konstaterar att det var jobbigt att arbeta med en serie där så många kvinnor far illa.
– Jag hade jobbat som skådis i kanske sex–sju år och hade inte filmat så mycket, så det var jättespännande. I några av filmerna har Alice ju en ganska framträdande roll, sedan är det inte Strindberg eller Shakespeare, det är ju inte tung dramatik. Men det var urkul att få den rutinen att filma och att spela en karaktär, säger Malin Birgerson till Expressen.
Lämnade branschen helt
När Malins sista filmer visades var succén ett faktum – de sågs av två miljoner människor, och hon fick beundrarbrev och uppmuntran. Det folk inte visste då var att Birgerson redan hade bestämt sig för att avsluta skådespelarkarriären.
– Jag hade fått nog av branschen. Det var många anledningar som låg bakom, jag hade fått barn och kände att det inte var värt det för mig. Jag hade liksom tappat engagemanget. Det är en ganska tuff värld att vara i, om man inte brinner för det totalt och gärna har lite vassa armbågar, konstaterar hon i Expressen-intervjun.
Malin började studera till fastighetsmäklare och arbetade också fackligt inom Teaterförbundet. Hon märkte då att det fackliga var något hon brann för, och lade mäklarplanerna på hyllan. Malin gick från att vara ombudsman på Teaterförbundet till att bli gruppchef på Unionen.
– Nu jobbar jag på Installatörsföretagen, en arbetsgivarorganisation. Så jag har bytt sida, kan man säga.