Kristina Jämtmark lämnade rampljuset efter Vi på Saltkråkan
Efter den hyllade serien och de efterföljande filmerna valde Kristina bort rampljuset, och i dag har hon ett helt annat typ av jobb.
– Det var uppmärksamheten som avskräckte mig så det skulle jag inte bli, säger hon till Aftonbladet.
Det finns få som vuxit upp i Sverige som inte har sett Vi på Saltkråkan minst ett par gånger. Tv-serien, som följdes upp med flera filmer, var en av de första stora Astrid Lindgren-filmatiseringarna, och fick ett enormt genomslag när det började sändas 1964. Tjorven, Stina, farbror Melker och Malin blev tittarfavoriter i tv-rutan, och figurer som generationer av barn skulle växa upp med de följande årtiondena.
Kristina Jämtmark hade inte ens fyllt sju år när den första säsongen av Vi på Saltkråkan sändes på SVT, och hon fick mycket uppmärksamhet i skolan för det. Tyvärr var det inte bara positivt – avundsjuka spreds bland skolkamraterna för att Kristina fick vara borta från skolan, och blev känd i hela Sverige.
Att stå i rampljuset som barn var inget Kristina trivdes med, och det påverkade också hennes val av yrkesbana när hon blev vuxen.
– Jag bestämde mig för att aldrig bli skådespelare. Det var uppmärksamheten som avskräckte mig så det skulle jag inte bli. Jag gick gymnasiet och sedan utbildade jag mig till frisör som min pappa och farmor och farfar. Pappa och jag hade salongen tillsammans under några år, berättar hon i en intervju med Aftonbladet.
Det jobbar Kristina Jämtmark med i dag
Kristina hade först sökt rollen som Tjorven, en roll som i stället fick till Maria Johansson. Stina-skådespelaren är numera tacksam över att hon inte fick huvudrollen.
– Ja, det är jag absolut. Hon upplevde det nog som jobbigare än vad jag gjorde. Jag tycker inte att det är jobbigt nu, däremot tyckte jag det fram tills jag var 25–30 år. Nu är det bara kul att ha gjort det, säger Kristina Jämtmark.
Efter en tid som frisör har Kristina nu en helt annan typ av jobb – där hon träffar både kändisar och journalister, som inte vet om hennes bakgrund.
– Jag jobbar i receptionen på TV4 så det är jag som tar emot er två när ni ska intervjua våra programledare. Det är jag som skriver ut era besöksbrickor så jag har träffat er båda, säger hon till Aftonbladets journalister.
Aino Oxblod, reporter på Femina
Feminas vassa nöjesreporter Aino Oxblod har stenkoll på kändisvärlden, både då och nu. Efter att ha utbildat sig till journalist på Södertörns högskola och ha arbetat på Expressens nöjesredaktion som reporter och biträdande nöjeschef kom hon till Femina 2020, och möter sedan dess kändisarna både på röda mattan och i djupgående personporträtt. Aino har privat ett stort engagemang för musik, konserter och populärkultur, och gästar emellanåt podcaster, tv och radio för att diskutera aktuella nöjeshändelser. Hon plockar blixtsnabbt upp vad som händer i nöjesvärlden – men älskar också att djupdyka i nöjesnostalgi. Aino har också ett stort skönhetsintresse, och skriver om det senaste inom smink, hudvård och skönhet.