MTV går i graven efter 40 år – så ser hyllade VJ:n Rebecca de Ruvo ut i dag

På nyårsafton går MTV i graven. Femina minns kanalen som präglade 1980- och 1990-talet – och skänkte glädje till miljontals ungdomar världen över.
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto

Redaktionens Spotify Wrapped: Här är våra mest spelade låtar!

Brand logo
Redaktionens Spotify Wrapped: Här är våra mest spelade låtar!

I mitten av 2025 kom beskedet. MTV lägger ned. Vid årsskiftet 2025/2026 släcker man fem av musikkanalerna, meddelade ägaren Paramount Global. Man planerar dock att behålla MTV HD, som primärt sänder kanalens olika realityserier. MTV Music, MTV 80s och MTV 90s, Club MTV och MTV Live skrotas.

MTV såg dagens ljus i USA 1981 och sex år senare fick även Europa sin alldeles egna version. Mängder av ansikten har slagit igenom som VJ:s på kanalen, de var så kallade video jockeys som presenterade musikvideos och underhöll tv-tittarna. En av dessa är Rebecca de Ruvo. Rebecca föddes 1969 i Stockholm och var dotter till TV-producenten Annika de Ruvo. Hon slog igenom som programledare på MTV Europe 1990 och blev snabbt ett mycket uppskattat ansikte i rutan.

Så ser Rebecca de Ruvo ut i dag

I veckan gästade Rebecca, som numera bor i London, Sveriges Radios P4 och Titti Schultz (som erkänner att hon är rejält starstruck efter att dagligen ha kollat på Rebecca på tv under tonåren) för att berätta hur hon känner kring nedläggningen.

– Jag tycker att det känns tråkigt att det inte finns en kanal som enar alla ungdomar i Europa och att det finns ett kulturutbud för alla, säger de Ruvo.

Rebecca de Ruvo under MTV-tiden.

Hon fortsätter:

– Det blev väldigt coolt att alla ungdomar i Europa kunde titta på samma sak, säger Rebecca de Ruvo under ett besök i Sverige.

Hon erkänner att hon tycker att det är kul att se gamla klipp, och att hennes egna barn ibland tittar på filmer på sin mor som VJ.

I Sverige blir Rebecca igenkänd, fortfarande, berättar hon. Detta trots att hon bott i England i 38 år.

I dag jobbar de Ruvo med skrivande.

– Jag skriver fiction, slår hon fast.

När hon själv får välja musik i programmet blir det favoriten Björk och superhiten Human behavior.

Då det kommer till minnen från kanalen, och tiden som VJ, minns Rebecca en hel del, bland annat då Hulk Hogan kom in och började slänga stolar. Hon minns även en fadäs, bland annat då hon skulle läsa upp brev från tittare och därefter ringa upp dem. En gång ringde hon upp en person som skrivit in att den fått en ny valp. Senare visade det sig att valpen blivit överkörd. Rebecca, trött och lätt lost i translation, råkade, i all hast, säga ”Congratulations”, till tragedin.

Mer om Rebecca de Ruvo kan du läsa här. Och är du nyfiken på de andra programledarna som syntes på kanalen har Femina samlat fakta om dem här.

Johanna Lejon, reporter på Femina

Johanna Lejon är reporter och digital redaktör på Femina, där hon skriver kulturartiklar och personporträtt samt nostalgireportage, mode och skönhet. Hon har tidigare arbetat på bland annat Aftonbladet, ELLE, som kulturredaktör, och Svensk Damtidning. På Svensk Damtidning drev hon den populära bloggen Kungliga modebloggen, och genom hennes expertis på kungligt mode används hon fortfarande som expert vid stora kungliga händelser.