Niels Jensen gjorde succé i filmen G – så lever han i dag
- AvAino Oxblod
- FotografTT.
Så här har det gått för ungdomsstjärnan sedan dess!
Niels Jensen var bara 15 år gammal när han fick skivkontrakt och släppte sin första singel Mobbingbarn 1979, och det dröjde inte länge innan han var etablerad som både artist och skådespelare. Sin filmdebut gjorde han i SVT-filmen Sova räv, en film som väckte debatt på grund av hur den skildrade ungdomar.
Bara året därpå var Niels Jensen med i ytterligare en uppmärksammad ungdomsfilm – Staffan Hildebrands G – som i gemenskap, där han spelade skånska Jeppe. Förutom att spela en roll i filmen medverkade han också på filmens soundtrack.
Efter G – som i gemenskap fortsatte karriären rulla på för då 20-åriga Niels Jensen – han spelade i filmer som Mannen från Mallorca av Bo Widerberg, släppte musik och började spela teater.
Rampljuset började så småningom bytas mot andra konstuttryck där Niels hamnade lite mer i skymundan – han började måla och gjorde framgångsrika utställningar runt om i världen, och han verkade som musikvideoregissör.
Niels Jensen lämnade landet
Under början av 00-talet gjorde Niels Jensen några filmer och teaterroller på nytt, samt släppte ny musik. Efter det gjorde konstnären en stor ändring i sitt liv, och flyttade till Spanien. Sedan 2007 bor han i Palma och är gift med konstnären Bego Riba, och paret är båda engagerade i den lokala konstscenen.
– Jag bor i Palma sedan snart elva år och är gift med konstnären Bego Riba – som har gjort alla projektioner till showen – och ställer ut där, men jag har aldrig släppt låtskrivandet och den lokala musikscenen växer nu. För mig är musiken fortfarande som en blodförgiftning som är omöjlig att bli av med, sa Niels Jensen i en intervju med Dagens Nyheter 2018.
Aino Oxblod, reporter
Feminas vassa nöjesreporter Aino Oxblod har stenkoll på kändisvärlden, både då och nu. Efter att ha utbildat sig till journalist på Södertörns högskola och ha arbetat på Expressens nöjesredaktion som reporter och biträdande nöjeschef kom hon till Femina 2020, och möter sedan dess kändisarna både på röda mattan och i djupgående personporträtt. Aino har också ett stort skönhetsintresse, och skriver om det senaste inom smink, hudvård och skönhet.
