Trendar: 10 bästa filmerna från 80-talet Nostalgiska barnprogram vi aldrig glömmer Så gick det för skådisarna i Saltkråkan Så lever de kvinnliga idrottsstjärnorna idag Kändisarnas dubbelgångare
skådespelare

Så gick det för Fucking Åmål-skådespelaren efter succén

11 okt, 2025
FotografTT.
Erica spelade Jessica i Fucking Åmål
Fucking Åmål blev en av 90-talets mest hyllade filmer, och Lukas Moodyssons stora genombrott som regissör.
Erica Carlson spelade en av rollerna i den kultklassade filmen – så här lever hon i dag!
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto
Annons
Minns du flickidolen från 90-talet?Brand logo
Minns du flickidolen från 90-talet?

Den unga regissören Lukas Moodysson fick ett sällan skådat genombrott när han 1998 gjorde Fucking Åmål. Den då banbrytande kärlekshistorien mellan tonåringarna Agnes och Elin, försatt i en slumrande småstad, slog ner som en bomb i det svenska filmklimatet – och trots att det gått över 25 år sedan filmen hade premiär så pratas den fortfarande om, och ses som en av 1900-talets främsta svenska filmmästerverk.

Elin och Agnes, spelade Alexandra Dahlström och Rebecka Liljeberg, var filmens huvudpersoner och de som stod i fokus även i intervjuer och när filmen prisades på galor. Men filmen är full av talangfulla, unga skådespelare som Lukas Moodysson hade handplockat.

Annons

Elins storasyster Jessica är med genomgående i filmen, och spelades av skådespelaren Erica Carlson, numera Kronholm.

Erica Kronholm, tidigare Carlson.
Erica Carlson fick jobb på ZTV efter Fucking Åmål.Magnus Jönsson

– Det är ju så himla länge sedan nu och det betyder att jag är så himla mycket äldre. Tiden har gått, sa hon till Aftonbladet 2023.

Det gör Erica Kronholm idag

När filmen hade haft premiär dröjde det inte länge innan tonåriga Erica fick jobb på ZTV i Stockholm. Hon följde också upp rollen i Fucking Åmål med roller i filmer som Tjenare kungen och Puss. Efter Puss valde hon dock att utbilda sig vidare inom ett helt annat sorts yrke.

Annons

Senaste från Femina

– Jag utbildade mig till undersköterska år 2012 och sedan fick jag barn. Livet kom emellan. Jag fick andra saker att tänka på. Men nu när barnen är lite äldre längtar jag tillbaka till dramaskådespeleriet. Att vara i en produktion är verkligen mitt ”happy place”.

Erica Kronholm är i dag 44 år. Hon bor med sin make Anders och deras barn i Vallentuna, och arbetar som narkosundersköterska – där hon nu börjat kopplas ihop med Fucking Åmål igen.

Annons

– Jag blir inte igenkänd som Jessica på stan, men det har börjat gå rykten på sjukhuset nu. Det tog ungefär två år innan polletten trillade ner för en del.

Aino Oxblod, reporter på Femina

Feminas vassa nöjesreporter Aino Oxblod har stenkoll på kändisvärlden, både då och nu. Efter att ha utbildat sig till journalist på Södertörns högskola och ha arbetat på Expressens nöjesredaktion som reporter och biträdande nöjeschef kom hon till Femina 2020, och möter sedan dess kändisarna både på röda mattan och i djupgående personporträtt. Aino har också ett stort skönhetsintresse, och skriver om det senaste inom smink, hudvård och skönhet.

Annons