Skålen alla hade på 80-talet – säljs dyrt second hand
Låter namnet Signe Persson-Melin bekant? Ja, det är inte så konstigt. Signe är nämligen den som formgett några av våra mest älskade köksgrejer: skålar, tallrikar, fat, burkar och annat.
Hösten 2022 somnade hon in, 97 år gammal. Men hennes minne lever vidare, via hennes helt oförglömliga design.
Signe Persson-Melin utbildade sig både i Köpenhamn och vid Konstfack i Stockholm. Redan på 50-talet öppnade hon en egen verkstad, i Skåne. Snabbt blev hennes design populär. Kryddburkarna, tekannorna... och mycket annat, förstås!
Senare, under 1970-talet, var Signe Persson-Melin verksam som formgivare åt både Boda Nova och Höganäs Keramik. Signe undervisade också på Konstfack och smyckade Stockholms tunnelbana. Verket sitter kvar än i dag, på T-centralen. Det hela är en plattprydd, 145 meter lång, perrongvägg med mönster av Anders Österlin.
Signe Persson-Melins design finns i mängder av svenska hem
I dag finns Signe Persson-Melins vackra design i många hem i Sverige. I köket, inte minst.
I samband med att Signe somnade in, 2022 skrev designmagasinet Residence om hennes livsverk.
”De robusta ölglasen Ruben är klassiker. Hon arbetade för Boda Nova, gjorde fyrkantiga glasburkar med korklock Kvadrat, en glastekanna stående över ett värmeljus. Hennes Multipot för Boda Nova måste ha sålt i miljoner. De står på loppisar överallt idag. Under åttiotalet formgav hon elegant porslin för Rörstrand, bland annat servisen Primeur, en internationell storsatsning som tillverkades i många år med olika dekorer. Hon ritade bestick”, konstaterade man när man räknade upp Persson-Melins många oförglömliga alster.
Och just Multipot för Boda Nova har blivit en klassiker. Den kan, precis som namnet skvallrar om, användas till närapå allt: som kruka, som vas, till godis, glass och soppor.
Också skålarna i glas, med underlägg eller lock i kork, är poppis. Dessa säljs nu dyrt på auktion. Omkring 3 000 kronor får man betala.
De senaste åren har Signe Persson-Melins design blivit mycket poppis också hos yngre generationer. Influencers som Kakan Hermansson och Elsa Billgren har flertalet gånger skrivit, i sina respektive bloggar och sociala medier, om Signes design.