Acko Ankarberg Johansson fick dubbel stroke – så lever hon nu
Nu berättar hon om vägen tillbaka – och hur det påverkar henne varje dag.
– Jag har svårt att sortera vad som är ett viktigt och ett oviktigt ljud, och det gör att man får hjärntrötthet, säger Acko Ankarberg Johansson till Femina.
Sjukvårdsministern Acko Ankarberg Johansson gästar Feminas videopodd Klimaktet, och ställs inte bara till svars för bristen på hormonplåster – hon berättar också om hur hon lever med efterdyningarna av de dubbla strokes hon drabbades av efter valet 2018.
Den kristdemokratiska politikern vårdades för sin första stroke i Stockholm, men åkte sedan hem till hemstaden Huskvarna i Småland – där hon fick en till.
– Det hände ju i Stockholm och jag vårdades på Sös. Sen fick jag komma hem till Huskvarna, och några dagar senare fick jag en ny infarkt och lades in på sjukhus. Min man körde in mig och när jag kom in till akuten så sa jag ”jag hade en stroke i tisdags, men det ser ni väl i journalen”. Då säger kvinnan ”det syns ingenting i din journal”, säger Acko Ankarberg Johansson, som till följd av de egna erfarenheterna har jobbat för att journaler ska kunna delas mellan olika regioner.
Så lever Acko efter hjärnblödningarna
Det har gått sju år sedan Ackos dubbla strokes, och även om hon kan arbeta och fungera i vardagen, så lever hon med vissa efterverkningar som påverkar hennes liv.
– Jag lever med hjärntrötthet. Jag fick två omgångar med infarkt i lillhjärnan, och det gör att hjärnan har svårt att sortera mellan intryck. Alla intryck kommer ganska ofiltrerat till mig – ljud, ljus, människor som rör sig, då kan jag få dimsyn. Jag har svårt att sortera vad som är ett viktigt och ett oviktigt ljud, och det gör att man får hjärntrötthet. Det har jag varje dag, säger hon i Klimaktet.
Att inte kunna vara i rum där många pratar samtidigt gör att hon behöver stå över vissa sammanhang där andra politiker träffas och knyter kontakter.
– Jag går nästan aldrig på mingel, som är ganska vanligt i mitt jobb. Då har vi en ordning där jag kommer precis dikt an. Den miljön funkar inte för mig, då blir jag yr. Jag får dimsyn och framförallt blir jag extremt trött.
Acko Ankarberg Johansson trycker på hur viktigt det varit för henne att få rätt rehabiliteringshjälp efter infarkterna i hjärnan.
– Hade jag inte så småningom fått medicinsk rehab så hade jag inte varit här i dag, jag hade nog inte jobbat längre om jag inte hade fått möjlighet till rehabilitering.
Är du rädd att det ska hända igen?
– Nej. Det kanske är konstigt, det kan mycket väl hända. Men det är jag faktiskt inte.